Gazdaság Lengyel Miklós 2019. december. 18. 05:20

Oroszország fegyverrel látná el az egész világot

Vlagyimir Putyin meglátogatott egy óriási fegyvervásárt és ebből az alkalomból felvázolta Moszkva exportpolitikáját. KGB-s múltját nem feledve egyáltalán nem a valódi céljairól beszélt a 67 éves elnök, aki nacionalista diplomáciával próbálja megőrizni népszerűségét, melyet a romló életkörülmények egyre jobban kikezdenek Oroszországban.

13 milliárd dollár volt az orosz fegyverexport tavaly és bár Putyin rekordokat emlegetett, de a hivatalos statisztika már korábban kimutatott 15 milliárd dollárt is. Ugyanakkor azt az orosz elnök is elismerte, hogy a szankciók korlátozzák az orosz fegyverexport lehetőségeit.

Ezt persze nem így adta elő, hanem azt hangsúlyozta, hogy elsősorban a baráti országoknak adtak el fegyvereket. Ide sorolja azokat az egykori szovjet tagállamokat, melyek továbbra is jó viszonyt tartanak fenn Moszkvával, például Fehéroroszországot és Örményországot. Rajtuk kívül Kínát említette, mely stratégiai szövetséges és az orosz fegyverek fontos importőre.

Törökország és India Sz 400-as rakétavédelmi rendszereket vett

Mindkét vásárlás nagyon aggasztja Washingtont, hiszen Törökország a NATO tagja, India pedig olyan potenciális szövetséges, melyet ütőkártyaként akarnak felhasználni Kínával szemben.

Törökországot szankciókkal fenyegették meg, ha megveszi az orosz rakétavédelmi rendszert, de Erdogan nem hátrált meg. Most már az amerikaiak csak azt kérik: olyan támaszponton ne legyen az orosz rakétavédelmi rendszer, amelyiken F 35-ös vadászgépek állomásoznak.

Az orosz rendszert ugyanis sasszemű orosz hadmérnökök üzemeltetik, akik kifigyelhetik az amerikai vadászgép sebezhető pontjait. Erdogan elnök viszont azzal fenyegette meg Trumpot: szankciók esetén bezárnak két fontos NATO támaszpontot Törökországban.

Irán nem kapott Sz 400-as rendszert

Izrael és az Egyesült Államok kérésére Putyin nem adott Iránnak korszerű rakétavédelmi rendszert. Idén először Izraelben találkozott egymással Putyin, Trump és Netanjahu biztonságpolitikai főtanácsadója.

Az első találkozó után közölték, hogy újabb hasonló tanácskozások várhatóak. Vagyis Putyin óvatos duhaj: igyekszik javítani a kapcsolatot az Egyesült Államokkal is miközben naponta keresztezi annak érdekeit.

Orosz fegyverek mindkét oldalon Líbiában

Putyin diplomáciájának cinizmusa jól megfigyelhető az észak-afrikai országban, ahol a káoszból két erő emelkedik ki: a nyugati világ által elismert kormány Tripoliban és Haftar tábornok, akinek a főhadiszállása Bengaziban van.

Az oroszok mindkét oldalnak szállítanak fegyvereket. Sőt, az úgynevezett Wagner zsoldos hadsereg, mely Putyin valós szándékainak megfelelően egyre aktívabb Afrikában, a helyszínen harcol. A Wagner hadseregben olyan zsoldosok küzdenek, akik az orosz hadsereg elit alakulataiban kaptak kiképzést. Miután leszolgálták a katonaidőt zsoldosok lettek, akik pénzért hajtják végre Putyin parancsait. Márpedig a hírszerzői jelentések szerint a mesterlövészek Líbiában oroszul beszélgetnek.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.