Gazdaság Lengyel Miklós 2019. december. 16. 13:40

Boris Johnson célkeresztjébe került a BBC

Újraválasztása után nekiáll ellehetetleníteni a közszolgálati csatornát a miniszterelnök – állítja a Guardian.

A brit konzervatívok és a Brexit hívei régóta elfogultsággal vádolják a közszolgálati rádiót és televíziót Nagy-Britanniában, ahol Boris Johnson elsöprő győzelme után új időszámítás kezdődik a politikai életben. A választási kampányban Boris Johnson nem vállalt interjút a BBC-ben – amit a csatorna műsorvezetője szóvá is tett. A konzervatív kormányfő, aki jól ismeri a média világát, hiszen egykor maga is ott dolgozott, most kiadta a parancsot az offenzívára a BBC ellen.

A nagy tekintélyű BBC-t pénzügyileg akarják ellehetetleníteni – írja a Guardian. A közszolgálati rádió és televízió elsősorban az előfizetési díjakból él. Hosszú távon ezt akarják elvenni tőle, de mivel ez jogilag ugyancsak problémás lenne, egyelőre csak arra gondol a kormány, hogy képmutató módon olyan jogszabályt hoz, amely alapján a jövőben nem büntetik azokat a polgárokat, akik nem fizetik meg az előfizetési díjat, ami évi 200 millió fontos veszteséget hozhat a BBC-nek Ez az ötlet már a királynő következő parlamenti beszédébe (vagyis a parlamenti ciklus törvényalkotási programjába) is bekerülhet – értesült a londoni lap. Hosszabb távon pedig ki akarják véreztetni a BBC -t, amely amúgy is nehezen marad talpon a dinamikusan változó média világban.

A BBC finanszírozása 2027-ig törvényileg garantált, de a kormánynak így is tág tere nyílik arra, hogy borsot törjön a közszolgálati média orra alá. Egyrészt azzal, hogy ha a jövőben nem számít bűncselekménynek az előfizetés elmulasztása, akkor nagyon sok brit polgár ingyen kívánja majd élvezni a BBC műsorait. Másrészt pedig maga az előfizetési díj összege is jelentős mértékben a kormánytól függ. Ha ezt jelentősen csökkentik, akkor borul a BBC költségvetése. Ennek következtében elbocsátásokra kényszerülhet a tekintélyes média. Épp ez az egyik fő célja Boris Johnsonnak, aki szeretne jó pár újságírótól megszabadulni a BBC sztárjai közül.

Bojkott

A pénzügyi fegyver csak lassan öl, de a megjelenési tilalom azonnal hatással lehet a műsorok népszerűségére. Márpedig szombaton a konzervatív kormány miniszterei nem mentek el a Radio 4 Today műsorába, holott korábban ezt megígérték. Felülről jött a parancs: többet a Today-ben felelős tory vezető nem léphet fel. Boris Johnson már a választási kampány idején fenyegetőzött ezzel, de a győzelem után első dolga volt valóra váltani ezt a fenyegetést. Mindezt a toryk azzal indokolják: a BBC elfogult.

A BBC főnöke visszautasítja a vádakat. Tony Hall hangsúlyozta, hogy az igen heves választási küzdelem során a BBC több órás műsorfolyamot állított elő. Elismerte, hogy előfordulhattak hibák, de azt határozottan elutasította, hogy a BBC elfogult lett volna.

Ehhez képest a Brexit-kampányt és Boris Johnsont jelentős részben a Murdoch-sajtóbirodalom pénzelte. Rupert Murdoch, aki Ausztráliában kezdte pályafutását és Nagy-Britanniában folytatta azt, végül az Egyesült Államokba kötött ki, de a brit média volt mindig is a szíve csücske. Itt csinált forradalmat a bulvársajtóban, amely meghatározóvá vált a politikai életben is. Fő ellenfele volt a BBC, a maga mértéktartó hagyománytisztelő magatartásával. A Murdoch-sajtó nem pártatlanságával tüntet: nyíltan és egyértelműen támogatja a Brexitet és Boris Johnsont.

A jobboldali médiát mesteri módon befolyásoló Dominic Cummings nyerte meg a választást Boris Johnsonnak az amerikai kampány modellek felhasználásával. A főtanácsadó is a BBC fő kritikusai közé tartozik. Ő amerikai tipusú médiát szeretne Nagy-Britanniában is, márpedig a közszolgálat marginális szerepet tölt be az Egyesült Államokban.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.