A központi költségvetés alá tartozó 92 intézmény harmada súlyos hiánnyal küzd.
Kedden számoltunk be róla, hogy karácsonyi adománygyűjtést indított a budapesti Szent János Kórház, egyebek mellett pelenkát, hőmérőt, vécédeszkát vagy fenyőfát várnak az adakozóktól. A pénz- és eszközhiány viszont több tucat egyéb kórház működését is megnehezíti.
A Világgazdaság az IME (Interdiszciplináris Magyar Egészségügy) szaklap konferenciájáról idézte Kiss Zsoltot, a Nemzeti Egészségbiztosítási alapkezelő főigazgatóját, aki a rendezvényen elmondta,
2019 márciusára 14, szeptemberére pedig 32 kórháznak fogyott el a pénze.
A központi költségvetés alá 92 fekvőbeteg-ellátó intézmény tartozik, több mint a harmaduk tehát súlyos hiánnyal küzd.
A főigazgató azt is közölte, hogy a kórházak adóssága októberben már 64 milliárd forint volt, ez az elmúlt tíz évben a harmadik legnagyobb.
Ez az adósság pedig havonta 10-20 százalékkal emelkedik.
Kiss Zsolt azt mondta, azt a 40 milliárd forintot, amelyet a Pénzügyminisztérium az egészségügyi struktúra átalakítására az idén és a jövőre betervezett, teljes mértékben felhasználták.
A konferencián Csányi Endre Péter, az Emberi Erősforrások Minisztériumának egészségügyszakmai irányításért felelő helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a hazai egészségügyi ellátórendszert finanszírozását teljesen új alapokra kell helyezni, valós finanszírozásra van szükség.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.