Gazdaság Lengyel Miklós 2019. november. 18. 13:10

Már napi 300-400 ezer hackertámadást regisztrálnak

Katasztrofális hackerakciók várhatóak – ezt jósolja Jevgenyij Kaszperszkij alias Eugene Kaspersky, aki Oroszországban a világ egyik legnagyobb vírusölő cégét vezeti. A Politico tudósítójának Párizsban elmondta, hogy valóságos csoda, hogy eddig nem történt nagyobb katasztrófa.

"Korábban sosem találkoztunk ennyi hackertámadással, de most naponta 300-400 ezer esettel van dolgunk" – nyilatkozta Kaspersky.

Szerinte legalább félmillió hacker munkálkodik jelenleg a világon, számuk pedig gyorsan növekszik. "Amikor nagyon profi az informatikai bűnöző, akkor nagyon valószínű, hogy oroszul beszél! – állítja Kaspersky. – Nagyon sokan közülük zsoldosok, akik nyugodtan meghackelik akár kórházakat is, semmi sem riasztja vissza őket."

Nemzetközi együttműködés nélkül nem lehet hatékonyan harcolni a hackerek ellen. Sajnos az utolsó nagy nemzetközi akció 2015-ben volt, amikor az FBI, az orosz rendőrség és az Europol együtt lépett fel, és meg is lett az eredmény. De azóta semmi – hangsúlyozta Kaspersky.

Visszafogott nagyhatalmak

Kaspersky szerint tehát nemzetközi együttműködés kellene, ám az USA, Kína és Oroszország egyelőre kivár, mert egy esetleges háborúskodás az informatikai térben súlyos nemzetbiztonsági kockázatot is magával hozhat. Egyúttal persze azt a kérdést is, amellyel az USA állandóan gyanúsítja Oroszországot és Kínát: a titkosszolgálatok működtetik a hackerbrigádok jelentős részét.

Moszkva és Peking persze tagad, miközben mind szorosabbra fűzik az együttműködést. A Huawei, melynek ötödik generációs rendszerét az amerikaiak szeretnék kizárni a nyugati világból, tárt karokkal üdvözlik Oroszországban – és egyébként Magyarországon is.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.