Gazdaság hvg.hu 2019. október. 15. 14:37

Itt az újabb Brexit-ultimátum: éjfélig meg kell találni a megoldást

Elég kicsi az esélye a megállapodásnak, de az is kérdés, ebben az esetben tartható-e a jelenlegi menetrend.

Éjfélig adott határidőt Michel Barnier uniós Brexit-főtárgyaló Boris Johnsonnak arra, hogy elfogadja az unió által kínált kompromisszumos megoldást az ír-északír határkérdés rendezésére, ellenkező esetben nem lesz mit a csütörtökön kezdődő EU-csúcs résztvevői elé terjeszteni – írja a Guardian. A brit lap brüsszeli forrásokra hivatkozva azt állítja, Barnier azt mondta a csúcsot előkészítő szakminisztereknek: a jelenlegi állás alapján nem tartja valószínűnek, hogy bármire jutnak a felek a péntek óta tartó intenzív tárgyalásokon (sem), így nem lesz új megállapodás csütörtökön, és üres kézzel mehet a brit kormányfő a szombati rendkívüli parlamenti ülésre is.

Ebben az esetben Johnsonnak halasztást kell kérnie egy szeptemberben elfogadott jogszabály alapján, de – mint hétfőn is elhangzott a parlamentben az új kormányprogram ismertetésekor – október 31-én mindenképpen ki akarja léptetni hazáját az EU-ból. Ha viszont lesz megállapodás, akkor ezúttal az alsóház – amely Theresa May előző miniszterelnök verzióját háromszor szavazta le – kész elfogadni. Ezt Jacob Rees-Mogg, a kormánypárti konzervatívok frakcióvezetője ígérte egy keddi interjúban.

A menetrend azonban akkor is igen szoros lesz, ha meg tudnak egyezni – vagy legalábbis ennek közelébe jutnak. Barnier mindenesetre jelezte a tagországoknak, hogy szerdán azt is bejelentheti, jövő héten folytatódik a tárgyalás az új megállapodásról. Ez jó eséllyel megint csak halasztást jelenthet, ehhez az unió 27 tagországának és természetesen a brit kormánynak is hozzá kell járulnia. Johnson erre nem hajlik – lásd fentebb.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.