10 ezer magas fizetésű profi eltávolításáról döntött a HSBC – jelentette a londoni Financial Times. A Business Insider ehhez hozzáteszi, hogy idén 60 ezer embert érinthet az elbocsátási hullám a bankszektorban. A Wall Streeten és a Cityben nagy az idegesség, mert a trend globális, vagyis akit kirúgnak, az csak nagyon nehezen talál magának megfelelő állást.
A leépítés okait elég könnyű megtalálni: romló globális konjunktúra, a bankszektor gyenge jövedelmezősége, Brexit, amerikai-kínai kereskedelmi háború és persze a mesterséges intelligencia előretörése.
A Financial Times úgy értesült, hogy a HSBC első embere nem volt hajlandó ilyen brutális elbocsátásokra, mire őt küldték el. Az utód, aki csak ideiglenesen tölti be a nagyfőnök szerepet, szívfájdalom nélkül vállalta a kollégák ezreinek elküldését.
A rekorder a Deutsche Bank
Németország legpatinásabb bankja 18 ezer emberét teszi az utcára. Van, aki arany ejtőernyővel távozik, de a döntő többség nem ebbe a kategóriába tartozik. Nekik kell megfizetniük azért, mert a Deutsche Bank rosszul mérte fel a globalizáció lehetőségeit: akkor szállt be az amerikai ingatlanügyletekbe, amikor onnan kiszállni kellett volna.
De Németországban nemcsak a Deutsche Bank áll rosszul, a Commerzbank is elbocsát: a tervek szerint jövőre 4 300-zal lesznek kevesebben. A londoni City sem kivétel: a Barclays Bank 3 ezer munkatársától válik meg. Párizsban eközben a Société Générale jelentett be 1300 fős elbocsátást.
Belgiumban átképzést javasolnak a szakszervezetek
A helyi pénzügyi dolgozók szakszervezete úgy látja, hogy hosszú távú trendről van szó, mert a mesterséges intelligencia mindinkább átveszi az emberek helyét a bankszektorban. Mi a megoldás? Átképzés – mondja a szakszervezet.
Csakhogy a pénzügyi szektorban általában jól keresnek az emberek, míg az egészségügyben, melyet a szakértők célként kijelöltek, nem épp ez a helyzet. A szakszervezet a fiatalabb dolgozóknak átképzési tanfolyamot ajánl, melyhez az állam és a bankok is hozzájárulnak. Ennek ellenére nem nagy a tolongás: a gyengén fizetett kórházi állások nem vonzzák mágnesként a bankszféra dolgozóit.
A bankok főnökei recesszióra számítanak
Biztonsági játékot játszanak a bankvezérek – állapítja meg az elbocsátások kapcsán a Forbes. Úgy látják, hogy a hosszú konjunktúra után küszöbön áll a visszaesés, melyet jeleznek a negatív kamatok és a beruházások visszaesése.
A Wall Street általában mindent túlreagál – írja a Forbes szakértője, aki állítja: aki most az utcára kerül, az bízhat benne, hogy nagyon gyorsan újra lesz állása, ha elmúlik a recessziós félelem. Ha persze elhúzódik a válság, és tovább tart a mesterséges intelligencia előretörése, akkor lehet, hogy soha nem jön vissza az a 60 ezer munkahely, melytől idén megszabadulnak a bankok Európában és Amerikában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.