2019. október. 05. 15:42 Domány András Utolsó frissítés: 2019. október. 05. 16:04 Gazdaság

Az Alkotmánybíróságnak kellett rendeznie egy gázóra-vitát

Nem létező jogszabályra nem lehet hivatkozni.

Meglepően elemi hiba miatt semmisített meg az Alkotmnánybíróság egy bírósági ítéletet: a bíró olyan jogszabályra hivatkozott, amely az ügy keletkezésekor még nem volt hatályban.

Egy gázszolgáltató ellenőrzést tartott egy fogyasztónál, és azt látta, hogy a plomba a gyári állapottól eltér, ami szabálytalan vételezésre vagy annak lehetőségére utal. Ezért pert indított, kötbért követelve a fogyasztótól, de ezt mindkét szinten elvesztette. A bíróságok ugyanis azt mondták, hogy a Földgázelosztási Szabályzat szerint, amely egy kormányrendelet melléklete, a plomba sérülésére csak akkor lehet hivatkozni, „ha azt a felhasználó dokumentáltan, azonosítható módon, sérülésmentes állapotban vette át a földgázelosztótól. A plombák számára, azonosítójára és sérülésmentes külsejére vonatkozóan a felhasználót írásban tájékoztatni kell.” Márpedig a gázszolgáltató nem tudta bizonyítani, hogy a mérőműszert a szabályzat idézett rendelkezése szerint adta át.

Az elsőfokú bíróságnak és fellebbezés után a Szolnoki Törvényszéknek csak az nem tűnt fel, hogy a szabályzat 2009-ben lépett hatályba, a vitatott gázórát pedig egy évvel korábban szerelték fel. Az Alkotmánybíróságnak kellett a cég panasza alapján kimondania azt az egyszerű dolgot, hogy nem lehet ítéletet alapozni olyan rendeletre, amely később született, vagyis nem lehet a szolgáltatótól olyan feltétel teljesítését követelni, amelyet a gázóra felszerelésekor még nem ismerhetett. Ezért az Ab az ítéletet megsemmisítette, így a földgázfogyasztónak bizonyára ki kell fizetnie a kötbért.

zöldhasú
Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.