A pénzügyminiszter a magas euróárfolyam miatt tanácsolta, hogy érdemes itthon nyaralni, mégis többször és több napot töltöttek az emberek külföldön a kora nyári időszakban, mint tavaly.
Ahogy megírtuk, június elején a Figyelőben arról kérdezték Varga Mihályt, mit javasol, mikor vegyenek eurót a nyaralni készülő magyarok, amikor az árfolyam 325 forint körül alakul. A pénzügyminiszter erre azt válaszolta: "Izgalmas egy külföldi kirándulás, de egyáltalán nem baj, ha honfitársaink itthon töltik a szabadságukat, itthon pihennek és költenek. Annyi szép és érdekes látnivaló van Magyarországon."
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második negyedéves statisztikája (pdf) azonban azt mutatja, hogy sokan nem fogadták meg a tárcavezető tanácsát, jócskán nőtt ugyanis a magyarok által külföldre tett többnapos utak száma – írja az Mfor. 6,2 millió alkalommal utaztak külföldre a magyarok, ez 10 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi adatot.
A KSH szerint az egynapos utazások száma 6,5, a többnaposoké pedig 16 százalékkal emelkedett. Várost nézni 21 százalékkal többen mentek, mint egy évvel korábban – az emelkedéshez a statisztikusok szerint hozzájárult a munkavégzési és a rokon-, barátlátogatási célú utazások számának emelkedése. Az utazások 61 százaléka egynapos volt.
Egynapos utakra a legtöbben Ausztriába és Szlovákiába mentek (+5,6, illetve +21 százalék), a többnapos utak 36 százaléka pedig Németországba, Romániába és Ausztriába (+26, +20 és -28 százalék irányult.
A többnapos utak átlagosan 3,1 napig tartottak – ez 0,3 nappal több, mint egy évvel azelőtt – ráadásul többet is költöttek, 223 milliárd forintot (+1,1 százalék). A legnagyobb összeget, 35 milliárd forintot Németországban hagyták ott.
A Magyarországra érkező külföldi látogatók a második negyedévében 15 millió alkalommal, 6,8%-kal többször utaztak Magyarországra, mint az előző év azonos időszakában. Az egynapos utazások száma 14%-kal emelkedett, a többnapos utazásoké
8,4%-kal csökkent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.