A bíróság szerint a nyertes cég nem mutatta be azokat a referenciákat, amelyek arra vonatkoznak, hogy a patkánymentesítéseik eddig magánterületekre is kiterjedtek volna.
A Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a Közbeszerzési Döntőbizottság budapesti patkányirtási tenderben hozott határozatát, és új eljárásra kötelezte őket – írja az Index.
Mint korábban már beszámoltunk róla, volt egy jól működő, világhíressé vált szolgáltatás Budapesten: a patkányirtás. Évtizedek óta közmegelégedésre végezte Bábolna Bio Kártevőirtó Kft. A közbeszerzést mégis nagy meglepetésre az RNBH konzorcium nyerte 2018 nyarán az addig dolgozó bábolnai cég előtt. A tenderre hárman adtak be ajánlatot: a Bábolna Bio Kft. havi nettó 21,13 millió, az RNBH nettó 17 millió, a Roxin-Alfa Kft. és Roxin Group Kft. közös ajánlattevőként pedig nettó 24,5 millió forintért vállalta a patkánymentesítést.
Miután a Bábolna Bio tavaly nyáron befejezte a munkát, idén tavaszra a fővárosban megnőtt a patkánypopuláció.
Az RNBH öt évre egymilliárd forintért vállalta a fővárosi patkányirtási munkák elvégzését, ám néhány hónappal azután, hogy átvették a feladatot, a Fővárosi Közgyűlés arról döntött, hogy az intenzív irtásra plusz 650 millió forintot ad 2019-re. Így a patkánymentesítés összege már jóval több mint 1,5 milliárd forint lesz öt évre, azaz több száz millióval drágább, mint ha a bábolnaiakat bízták volna meg.
A Bábolna Bio a tenderről szóló döntés ellen jogorvoslatot kért a Közbeszerzési Döntőbizottságtól, álláspontja szerint a nyertes konzorcium referenciái több ponton sem feleltek meg a kiírásnak. Azzal érveltek, hogy a közbeszerzési eljárásban az ajánlatkérő elmulasztotta tisztázni a nyertes ajánlattevő konzorcium által benyújtott referenciák meghatározó tartalmi elemeit.
A szokásos fideszes módszerrel verték át a budapestieket a patkányirtó tenderen
Patkányinvázió még nincs a fővárosban, de lesz, ha továbbra is ilyen kaotikus állapotok maradnak a patkányirtás körül.
Első körben a Közbeszerzési Döntőbizottság elutasította a bábolnai cég jogorvoslati kérelmét, majd meg is kötötték a megállapodást az RNBH konzorciummal. A Bábolna Bio azonban továbbment, és jogorvoslati kérelmet nyújtott be a Fővárosi Törvényszéken. Az Index cikke szerint arra hivatkoztak, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság nem értékelte megfelelően az általa benyújtott szakvéleményt, bizonyítékokat, szakmai álláspontját, nem tisztázta megfelelően a tényeket, nem hallgatta meg ennek érdekében a feleket, így téves jogi álláspontra helyezkedett, amikor elutasította a kérelmet.
Szeptember 10-én végül a Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a Közbeszerzési Döntőbizottság budapesti patkányirtási tenderben hozott határozatát, és új eljárásra kötelezte őket a közbeszerzési ügyben. A bíróság szerint az RNBH konzorcium nem mutatta be azokat a referenciákat, amelyek arra vonatkoztak, hogy a patkánymentesség fenntartási munkáik az érintett települések (Miskolc és Szeged) magánterületeire is kiterjedtek.
Azt is kifogásolta a törvényszék, hogy a döntőbizottság nem vizsgált meg több, a kiírásban szereplő, a Bábolna Bio által vitatott szakmai kérdést sem. Például azt, hogy a nyertes konzorcium által benyújtott technológia megfelel-e a szakmai előírásoknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.