Gazdaság hvg.hu 2019. szeptember. 06. 17:31

A brit felsőházon is átment a no deal Brexitet meggátló törvény

Újabb csapás Boris Johnsonra.

Megszavazta a brit parlament felsőháza is azt az alsóházban szerda este elfogadott törvényt, amely meggátolja, hogy az Egyesült Királyság október 31-én megállapodás nélkül kilépjen az Európai Unióból. Az ellenzéki Munkáspárt soraiban ülő benyújtója, Hillary Benn után Benn-törvényként emlegetett passzus no deal esetén azt írja elő a kormánynak, hogy 2020. január végéig kérjen halasztást az EU-tól.

Ez nyíltan szembemegy Boris Johnson miniszterelnök álláspontjával, amelyet nagyjából úgy szokott összefoglalni: "inkább beledöglik, de akkor is kilép október 31-én".

A törvényt az alsóházban nem csak az ellenzék, de 23 kormánypárti konzervatív képviselő is támogatta, őket Boris Johnson azzal büntette, hogy megtiltotta nekik azt, hogy a pártot képviseljék egy újabb választáson – gyakorlatilag kizárta őket a frakcióból. Az azonban kérdéses, hogy lesz-e egyelőre választás, bár Johnson az alsóházi fiaskó után ezt szerette volna elérni, ám nem kapta meg ehhez a szükséges kétharmados támogatást.

A most lezárult felsőházi vita sem volt egyszerű: a lordok ugyanis módosítók százával próbálták obstruálni a törvény megerősítését, pontosabban azt, hogy még a héten megtörténjen a szavazás, és így jövő hétfőn – vagyis még a parlament felfüggesztése előtt – törvényi erőre emelkedhessen a jogszabály. Ezt végül is szerdán, hajnalig tartó ülésükön adták fel a peerek, megdöntve azt, hogy a felsőház nem rejteget izgalmakat.

Az egyelőre bizonytalan, mi is történhet a következő időszakban – leszámítva persze azt, hogy Johnson nem akar lemondani –, ám a brit sajtó most már kész tényként kezeli, hogy vagy így, vagy úgy, de előrehozott választások jöhetnek a szigetországban. Az eddigi, október közepi – az október 17-18-i EU-csúcsot közvetlenül megelőző – időpont helyett azonban már a novembert sem tartják kizártnak. Az biztos, hogy az utóbbi időpont kedvezne az ellenzéknek.

A Financial Times legalábbis az ICM közvélemény-kutató felmérésére hivatkozva arról ír, hogy ha az október 31-i Brexit mégsem jön össze a mindent erre a lapra feltevő Johnsonnak, akkor, ha bele nem is döglik, de mindenképpen veszít pártja a népszerűségéből. Hasonlót láthattunk tavasszal is: a parlamenti bukták és halasztások után a Konzervatívokat lehagyta a Nigel Farage által alapított Brexit-párt. A toryk most 30 százalék felett járnak, ám egy újabb bukás esetén a Brexit-párt akár 9-10 százaléknyi szavazatot is elvehet tőlük, így pedig már esélyesebbnek tűnik velük szemben a Munkáspárt.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.