A brit kományfő szerint nem fizetnek az EU-nak, ha nincs megállapodás. Ez az uniós támogatásokat is veszélybe sodorhatja.
Az utolsó pillanatig bizonytalan, hogy megállapodással vagy anélkül lép-e ki az Egyesült Királyság az Európai Unióból – nyilatkozta Biarritzban a BBC-nek Boris Johnson. A brit miniszterelnök a G7-csúcstalálkozóján adott interjút, amelyben arról beszélt: minden „uniós barátainktól függ”.
Johnson, aki a brit politikai elit által elítélt megállapodást letárgyaló Theresa May-t váltotta a Downing Street 10-ben többször elmondta: október 31-ig (vagyis a Brexit aktuális – harmadik – határidejére) kivezeti országát az EU-ból. Most a BBC-nek arról is beszélt, nem lehet kizárni, hogy egy esetleges megállapodás nélküli Brexitnek nem várt következményei lesznek. Ezt nem részletezte, ám azt tudni lehet, hogy sokan ellátási problémáktól tartanak, mivel Nagy-Britannia hirtelen az uniós belső piacon kívül kerül, így minden árut vámoltatni kell majd, ami fennakadásokat okozhat.
Nem ez azonban az egyetlen probléma: Johnson a francia városban azt közölte, hogy ha nincs megállapodás, akkor nem tartja országára nézve kötelezőnek a „válási számlát”, vagyis azt, hogy 2020, tehát a mostani uniós költségvetési ciklus végéig a szigetország fizesse meg a rá eső tagdíjat. A 39 milliárd font az EU számára azért is fontos, mivel enélkül lyukas lesz az uniós büdzsé, nem jut minden, korábban – a britek által is – jóváhagyott EU-támogatásra. A brit kormányfő szerint viszont ezt a pénzt például a brit farmerek támogatására kellene fordítani.
Johnson ennek szellemében igyekszik újratárgyalni a megállapodást, ugyanakkor igyekszik megszabadulni annak az ír szigetre vonatkozó záradékától, a backstoptól is, amely azt hivatott biztosítani, hogy ne legyen fizikai határ a Brexit miatt az Ír Köztársaság és Észak-Írország között, ami az EU és az Egyesült Királyság legfontosabb szárazföldi határa. Az EU számtalanszor világossá tette, hogy a megállapodást nem lehet újratárgyalni, Johnson most a brit sajtó képviselői előtt mindenesetre optimistán nyilatkozott ezzel kapcsolatban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.