Javaslatokat tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet.
Az utóbbi években szűkült a társadalmon belüli jövedelmi szakadék köszönhetően a növekvő foglalkoztatottságnak. Az egy főre eső GDP és az egy munkaóra alatt előállított jövedelem is emelkedett, az OECD-átlag kétharmadát éri el – olvasható az OECD Going for Growth jelentésében Magyarországgal kapcsolatban, amelyet a Portfolio.hu idéz.
A szervezet kiemeli, hogy az üzleti környezet egyszerűsítésében egyelőre minimális előrelépést sikerült elérni, ugyanakkor elkezdődött a tartósan munkanélküliek visszaintegrálása a munkaerőpiacra és a felsőoktatásban is vannak biztató jelek, noha arra is figyelmeztetnek, az oktatás minőségének további javítására lenne szükség, különösen a roma fiatalok körében.
Az OECD kormánynak tett javaslatai között szerepel:
- csökkentse az alacsony jövedelműek adóékét,
- csökkentse a vállalkozások adminisztratív terheit,
- könnyítse a csődeljárásokat,
- élénkítse az idősek foglalkoztatását,
- segítse elő a nők foglalkoztatását.
A szervezet kiemeli, hogy 2022-ig fokozatosan 65 évre emelkedik a magyar nyugdíjkorhatár, ugyanakkor szerintük később a korhatárnak lépést kellene tartania a várható élettartam emelkedésével.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.