A Keleti pályaudvar két hétig tartó lezárása miatt több vonat a Délibe vagy Kelenföldre érkezik, lesz, amelyik Kőbánya felsőn vagy Kőbánya-Kispesten fordul. De forradalmi újításként a körvasúton is járnak személyvonatok. Mindent összeszedtünk, amit a hétfőn kezdődő lezárásról tudni kell.
Május 13-án üzemkezdettől két hétre lezárják a Keleti pályaudvart karbantartás miatt, ezért az ide közlekedő vonatok útvonala megváltozik.
A MÁV-Start igyekezett úgy átszervezni a vonatközlekedést, hogy minél többen elérjék a metrót, ezért több vonat rendhagyó módon Kelenföldre vagy a Déli pályaudvarra megy, de olyan is lesz, amelyik a Nyugatiba.
A MÁV ígéri, felkészült a kommunikációra, 100 táblát és további 150 tájékoztatót helyeztek el. A BKK is besegít a 4-es metró és a 37-es, 37A villamos sűrítésével, és utóbbi járatokon a Blaha Lujza tér és a Sörgyár között a vasúti bérleteket is elfogadják.
A Keleti lezárásakor halaszthatatlan karbantartásokat végeznek, azért van erre szükség, hogy csökkenjen az üzemzavarok, meghibásodások száma, megelőzzék a sebességkorlátozások bevezetését, és pontosabban közlekedjenek a vonatok.
Na de nézzük, melyik vonat közlekedése hogyan változik.
Szolnok–Sülysáp felől Kőbánya felsőre és Kelenföldre
Az újszász–szolnoki vasútvonalon közlekedő sülysápi, nagykátai és szolnoki elővárosi vonatok (G60, S60, Z60) fele Kőbánya felsőre, másik fele Kelenföldre érkezik, és onnan is indul. A mindennap közlekedő vonatok Kelenföldön, a csak hétköznap közlekedő vonatok Kőbánya felsőn végállomásoznak.
Pécelről a körvasúton át Piliscsabára
A MÁV forradalmi újítást is tesztel a lezárások idején – régóta szó van róla, hogy visszaállítsák a személyforgalmat a Kelet- és Észak-Pesten végighaladó körvasúton, most a szükségszerűségből előnyt kovácsolva ezt meglépik.
A Piliscsabáról kényszerűségből – mivel nincs elég férőhely a Nyugatiban – csak Angyalföldig közlekedő személyvonatokat, és a vágányzár miatt egy ideje már Pécelig visszavágott hatvani elővárosi vonatokat ezzel összekötik, így Kelet- és Észak-Pest között is közvetlen vasúti kapcsolat jön létre.
Győr felől jellemzően a Délibe
A Budapest–Győr–Hegyeshalom vonalon az eddig a Keletibe érkező soproni és a szombathelyi IC-k és a railjetek is a Déli pályaudvarra közlekednek hétfőtől két hétig.
A vonalon járó napi néhány gyorsvonat Kőbánya-Kispestre érkezik. Egyes nemzetközi vonatok szintén a Déli pályaudvarra érkeznek, de lesz, amelyik Kelenföldön fordul vissza.
Pécs felől csak Kelenföldig
A Budapest–Pécs és Budapest–Kaposvár intercity vonatok Kelenföldről indulnak, és oda is érkeznek, a Gemenc Expressz is Kelenföldig jár.
Békéscsabáról a Nyugatiba, Záhonytól csak Szolnokig
A lezárás során a békéscsabai intercityk és gyorsvonatok továbbra is elérik a fővárost, de a Keleti helyett Szolnoktól a ceglédi vonalon a Nyugati pályaudvarra mennek.
A Budapest és Záhony között közlekedő sebesvonatok viszont ezért lerövidülnek, Záhonytól csak Szolnokig közlekednek. Itt át kell szállni valamelyik másik a fővárosba közlekedő vonatra.
Kunszentmiklós-Tass felől ismét Kőbánya-Kispestre
A MÁV-Start a 3-as metró déli szakaszának felújításához kapcsolódóan vezette be, hogy a Kunszentmiklós-Tass felől érkező vonatok Kőbánya-Kispest helyett a Keletibe érkeznek. A pályaudvar lezárása miatt két hétre visszaáll az eredeti rend, az összes Kelebia és Kunszentmiklós-Tass felől érkező vonat Kőbánya-Kispestig jár.
Lajosmizsei vonatok csak Zuglóig
A pályafelújítás idején a Lajosmizsétől a Nyugatiig közlekedő vonatok reggel 8 és este 8 óra között Zuglóból indulnak, és oda is érkeznek.
Még több pótlóbusz a miskolci vonalon
A Budapest–Hatvan–Miskolc vonalon a Rákos és Hatvan között végzett pályafelújítás miatt már módosított menetrend szerint közlekedtek a vonatok, a sebesvonattal erre járóknak még felüdülés is lesz, hogy nem kell Aszód és Pécel között pótlóbuszra szállni, majd vissza a vonatra, ahogy eddig.
A pályaudvar lezárása alatt ugyanis az egri és miskolci gyors- és sebesvonatok helyett a Puskás Ferenc Stadion buszállomástól Hatvanig viszik pótlóbuszok az utasokat, és onnan kell csak vonatra szállni.
A miskolci intercityt pótló buszok változatlanul a Keleti pályaudvar melletti Verseny utcából indulnak, és Hatvanig közlekednek.
Merre érdemes közlekedni?
A sülysápi és szolnoki elővárosi vonatok utasai közül a Budára tartók úgy járnak a legjobban, ha egy Kelenföldre közlekedő vonatra szállnak fel, vagy Kőbánya felsőn szállnak át egy Kelenföldig menő másik személyvonatra. A Pestre tartók egy része is Kelenfölddel jár a legjobban, Kőbánya-felsőtől a vonat menetrend szerint 18 perc alatt odaér.
De ha Kőbánya felsőn szállnak le, akkor onnan a 37-es és 37A villamossal tudnak továbbmenni a Blaha Lujza tér felé. Kőbánya felsőtől az Élessarok is csak 8 perc sétára van, ahol megáll a 3-as és 62-es villamos. Illetve ha eggyel továbbmennek, Ferencvárosnál az 1-es villamosra tudnak átszállni.
A péceli elővárosi vasúttal érkezőknek érdemes Újpest vasútállomásig menni, és ott átszállni a 3-as metróra, a vonat Rákostól 19 perc alatt odaér. De Rákoson az Örs vezér térre tartó buszokra is át lehet szállni.
A győri vonatokról a Keleti közelébe tartóknak Kelenföldön célszerű leszállni, és a 4-es metróval továbbmenni.
Minden közlekedőnek érdemes tájékozódnia a MÁV-csoport honlapján, vagy az Elvira vasúti menetrendkeresőben.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.