A Valton sok pénzt bukhat a bank felszámolásával.
Hónapok óta likviditási gondokkal küzd a részben Matolcsy György jegybankelnök unokatestvérének kezében lévő NHB Növekedési Hitelbank, az Mfor.hu pedig most azt írja, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a hitelintézet fels6zámolás amellett fog dönteni.
A lap emlékeztet rá, hogy március 18-án jár le az NHB Bank 7 millió forint feletti kifizetéseinek kétszer is meghosszabbított és tovább már nem prolongálható korlátozásának határideje, így az MNB-nek döntenie kell: feloldja-e a kifizetések korlátozását, egyúttal megengedi-e új betétek nyitását, valamint visszarendeli-e a felügyeleti biztosokat, vagy kezdeményezi az NHB felszámolását.
Az mfor.hu értesülései szerint az MNB az NHB felszámolását fogja kezdeményezni a március 18-ai határidő lejártát követően, és a lap információi szerint már értesítették is az OBA-t, hogy készüljön fel az ügyfelek kártalanítására. (Ezt az OBA később cáfolta, lásd a cikkünk alján.) Az NHB január 25-i hatállyal ráadásul mind a kilenc vidéki fiókját bezárta, az erről hozott döntéseket a cégbíróság február 28-án jegyezte be.
A szabályok szerint az OBA kártalanítása automatikus, akkor indul, amikor az MNB visszavonja a működési engedélyt, vagy amikor a bíróság elrendeli a felszámolást, viszont a lap úgy tudja, hogy a mintegy 30 milliárd forintnyi befagyott – vagyis 7 milliós kifizetési korlátozás alá eső – pénzből csak 10-12 milliárd lehet jogosult az OBA kártalanítására. Egy betétes maximum 100 ezer eurót (jelenlegi árfolyamon közel 31,6 millió forintot) kaphat, kivételes esetben a kifizetés felső határa 50 ezer euróval (azaz 15,8 millió forinttal) megfejelődhet, ám kérdés, hogy ez az eset rendkívülinek minősül-e. A lap szerint az NHB betétesei együttesen 18-20 milliárdot bukhatnak.
A Matolcsy György unokatestvére, Szemerey Tamás cége, a BanKonzult Gazdasági és Pénzügyi Tanácsadó Kft. által 98,47 (és a libanoni Fransa Holding S.A.L. által 1,53) százalékban tulajdonolt hitelintézetnek egyébként nem volt sok ügyfele, de Matolcsy Ádámnak, a jegybankelnök fiának több céges érdekeltsége is vezetett ott számlát, igaz, ezek a cégek még a decemberi MNB-intézkedés előtt máshol nyitottak új számlákat. A jegybanki alapítványok tulajdonában lévő Kecskeméti Duális Oktatási Zrt. (KEDO) szintén az MNB fellépése előtt tizenkét nappal nyitott számlát máshol.
Rosszul járhatott azonban a Valton-Sec Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., amelynek a lap szerint több milliárdja volt az NHB-számláján a kifizetési korlátozás bevezetésekor.
Frissítés: Az OBA később azt közölte, hogy az MNB nem juttatott el hozzájuk olyan tájékoztatást, miszerint kártalanításra kellene készülniük az NHB Bank kapcsán. Hozzátették, az OBA-nak jogszabályban rögzített feladata a betétesek kártalanítása, illetve hogy mindenkor fenntartsa intézményi képességét egy esetleges kártalanításra, de a sajtóban is elérhető információk alapján az NHB Bank vonatkozásában a napokban lejáró, és nem meghosszabbítható határidejű rendkívüli felügyeleti intézkedés van hatályban. "Az óvatosság elvének és a betétesek érdekeinek szem előtt tartására figyelemmel ezért az OBA-nak minden eshetőségre – így a betétesek kártalanítására is – készen kell állnia" - írták.
Cikkünket az OBA közlése szerint módosítottuk.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.