Első fokon három év letöltendő szabadságvesztésre ítélte Mengyi Roland korábbi fideszes országgyűlési képviselőt a Fővárosi Törvényszék. A politikust költségvetési csalással és befolyással üzérkedéssel vádolták.
Mengyi Roland egy korrupciós ügy hatodrendű vádlottja volt, csütörtök délelőtt mondta ki bűnösnek a bíróság bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás kísérlete és befolyással üzérkedés miatt – adta hírül a 444.hu.
Az Index beszámolója szerint mellékbüntetésként 4 millió forintos pénzbírsággal sújtották és hat évre eltiltották a közügyek gyakorlásától. A Voldemort-ügyként ismertté vált ügyben a további hat vádlottat is elítélték.
Mengyi Roland az eljárás során tagadta bűnösségét, álláspontja szerint csak tévedés, félreértés történhetett.
Az Index idézi a bírót, aki szerint azonban a vállalkozók beismerő vallomásainak közös pontjai voltak, hogy
- a vádlottak tudták, hogy rájuk volt kiírva a pályázat,
- a pályázatról tudták, hogy megvalósíthatatlan,
- tudták, hogy a szövetkezetek a teljes összegnek csak a töredékét kapták volna meg, annak nagyobb részét vissza kellett volna juttatni,
- nem is valósították volna meg a pályázati anyagban megjelölt vállalásokat, csak pénzhez akartak jutni,
- maguk is bűncselekménynek tekintették, amit csináltak.
A vád szerint az első- és másodrendű vádlott felvette a kapcsolatot Mengyi Roland országgyűlési képviselővel, hogy segítséget kapjon szociális szövetkezeteknek juttatható uniós pénzek ügyében. 500 millió forintról volt szó, Mengyi vállalta, hogy elintézi: egy pályázaton az őt megkeresők, lefizetők nyernek majd. A politikus 5 + 5 millió forintot kért ezért cserébe, később pedig felmerült: azt várja, hogy az elnyert összeg 90 százalékát csorgassák vissza neki.
Bőven jönnek elő az ellentmondások Mengyi Roland perében
Nem érzi magát bűnösnek Mengyi Roland országgyűlési képviselő, akit azzal vádolnak, kétszer 5 millió forint "alkotmányos költségnek" nevezett kenőpénzt kért azért, hogy egy pályázatot kiírjanak az Emberi Erőforrások Minisztériumban, a megnyert összeg nagy részét is vissza kellett volna osztani. A pályázat végül meghiúsult.
A terv azonban nem vált be, mert nem a két vállalkozó győzött a pályázaton, és az adónyomozók is felfigyeltek az ügyeskedésre. Amikor a vállalkozók visszakérték a már kifizetett első 5 milliót, közvetítőjük, K. Péter vette át a pénzt, ekkor csaptak le rá az adóhivatali nyomozók.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.