Jócskán elmaradunk még a visegrádi négyek többi országától is, Németország pedig fényévekre van.
Hiába az elmúlt évek jelentős minimálbér-emelései, a legalacsonyabb fizetés még mindig jóval elmarad az EU legtöbb országában fizetettől - derül ki az Eurostat összesítéséből. Az EU statisztikai hivatalának legfrissebb adatai szerint 2019-ben a magyarnál csak a bolgár (286 euró), a lett és a román minimálbér alacsonyabb, a csúcstartó luxemburgiak pedig csaknem ötször akkora minimálbért fizettetnek a munkáltatókkal, mint ami a nálunk elvárt összeg.
De a régióban sem büszkélkedhetünk: euróban számolva Magyarországon 464 euró a legkisebb bér, a szlovákoknál 520, a lengyeleknél 523, a cseheknél pedig 519 euró - vagyis mindhárom országban nagyjából 15 százalékkal több. A nyugat-európai országokban azonban ennél is jóval magasabb a minimálbér: ahol alkalmazzák, ott jellemzően 1600 euró körüli összeget fizetnek - a már említett Luxemburgban pedig idén 2071 eurót.
Tény, hogy az árszint is befolyásolja, mire elég ez az összeg, így az Eurostat a vásárlóerőhöz mérten is összevetette a minimálbéreket. Itt is a bolgárok végeztek a lista végén, ám a luxemburgiaknak fizetett összeg így már nem a hétszerese, hanem "csak" a háromszorosa a bolgárokénak. Magyarország ezen a listán is a hátsó harmadban található, hat másik országgal együtt. A vásárlóerő-paritás érték szerint a magyar minimálbér értéke 765, míg a luxemburgiaké 1646.
A minimálbérek összehasonlítása euróban az alábbi grafikonon látható:
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.