Tíz százalékosnál is nagyobb emelkedést mértek egy év alatt.
2018 novemberében a bruttó átlagkereset 355 100 forint volt, 10,4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – számolt a KSH. A növekedést a munkaerő-kereslet élénkülésével, a minimálbér és a garantált bérminimum emelésével, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezéseivel magyarázza a statisztikai hivatal.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 236 100 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 244 700 forintra becsülhető.
A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 10,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az infláció 2,8 százalékos volt, vagyis ez azt jelenti, hogy 8,5 százalékkal nőtt a reálkereset.
A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (599 800 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (210 800 forint).
Mellár Tamás parlamenti képviselő, a KSH korábbi elnöke a HVG-nek írt cikkében részletesen levezette, miért kell fenntartásokkal fogadni ezeket a számokat. Ő úgy kalkulált, hogy a teljes népességben a bérek növekedése nagyjából a harmada annak, ami a KSH-adatokban látszik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.