Gazdaság hvg.hu 2018. december. 20. 09:23

327 ezer forintos átlagfizetést mért a KSH

Közel 11 százalékkal nőtt az átlagkereset egy év alatt.

Idén októberben a bruttó átlagkereset 327 100 forint volt, 10,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a KSH. A növekedésre a munkaerő-kereslet élénkülése, a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással a statisztikai hivatal elemzése szerint.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 217 500 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 226 100 forintra becsülhető.

A bruttó és a nettó átlagkereset egyaránt 10,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (597 200 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (209 900 forint).

Mivel az infláció 2,8 százalékos volt az év első tíz hónapját összesítve, január és október között a reálkereset 8,6 százalékkal emelkedett.

Az adatokba a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és néhány nonprofit szervezetnél teljes állásban foglalkoztatottak fizetése számít bele. A KSH épp a héten tette közzé az első három negyedév adatait megyei bontásban is, ebből az derült ki, hogy az országos átlagot látványosan Budapest és Győr-Moson-Sopron megye húzza fel, a többi 18 megye kereseti adata nem érte el az országos átlagot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.