Szűk egy héttel a Brexit-megállapodásról szóló alsóházi szavazás előtt még mindig ott tartunk, nincs jó megoldás.
Örökre az EU vámuniójában ragadhat az Egyesült Királyság, ha nem sikerül megoldani az ír-északír határ átjárhatóságának a problémáját, a brit kormány ugyanis egyoldalúan nem léphet ki belőle – derül ki abból a jogi útmutatóból, amelyet szerdán hoztak nyilvánosságra. A dokumentum titkosságát egy keddi parlamenti szavazást követően kellett feloldania a londoni kormánynak. A voksolás a brit parlamenti demokrácia története során először azt állapította meg, hogy a kormány megsértette a parlamentet azzal, hogy nem hozta nyilvánosságra az igazságügyminiszteri posztot betöltő jogi főtanácsnok, Geoffrey Cox hatoldalas véleményét a Brexitről szóló, november végén aláírt megállapodással kapcsolatban.
A levélben többek között ez áll:
- A védőzáradék hatálybalépése esetén Észak-Írország az EU vámuniójának, a termékkereskedelem esetében pedig a belső piacnak a része marad szemben az Egyesült Királyság többi részével.
- A belső piaci tagságból eredően az Európai Bíróság és az Európai Bizottság továbbra is felügyeli az országrészt, ez azonban nem igaz az ország többi részére.
- Ezért az ír sziget és az Egyesült Királyság többi része között az árukereskedelemben vámnyilatkozattal lehet csak kereskedni, és „harmadik országnak” számít majd Észak-Írországhoz képest.
- A kormány és az EU álláspontja szerint ez csak egy végső, ideiglenes tartalékmegoldás, amelyet egyik fél sem akar életbe léptetni, mivel a fő cél a kétoldalú kereskedelmi megállapodás elérése.
A brit alsóház jövő kedden szavaz a Brexit-megállapodásról, és egyelőre biztosra lehet venni, hogy Theresa May kisebbségi kormánya nem kapja meg a szükséges többséget. Ellenzi azt a konzervatív kormánypárt Brexit-párti szárnya, és az észak-ír DUP is jelezte már, hogy el fogja utasítani azt. May a hetek óta tartó vitában rendre arra hívja fel a figyelmet, hogy ebben az esetben rendezetlen lehet a jövő márciusi kilépés, hiszen újabb megállapodást már nem lehet letárgyalni az EU-val.
Arról, hogy ebben az esetben mi történik, utoljára Mark Carney, a brit jegybank elnöke beszélt a parlament előtt. A szakember szerint kikötői felfordulás várható a kereskedelemben, és 10 százalékos azonnali áremelkedés. A többi következményről korábban a kormány is hosszan tájékoztatta a briteket – részben azért, hogy felkészítse őket arra, ennél a lehetőségnél bármilyen megállapodás csak jobb lehet.
Liam Fox külkereskedelmi miniszter szerdai alsóházi meghallgatásán a megállapodás elleni lázongást úgy értékelte, hogy a londoni alsóházban többségben vannak azok a képviselők, akik Nagy-Britannia bennmaradását szeretnék az Európai Unióban, és ezért megvan a kockázata, hogy a parlament "megpróbálhatja ellopni a Brexitet az emberektől".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.