A lap korábban a miniszterelnököt, Simicska Lajost és Soros Györgyöt is az Európa sorsát meghatározó emberek közé választotta.
Pardavi Márta is felkerült a Politico brüsszeli kiadásának éves listájára, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke a 2019-es osztály „zavarkeltői” között a hetedik helyet foglalja el.
A Politico amerikai kiadásának mintájára kiadott európai listán azokat a személyiségeket veszik sorra, akik befolyásolhatják a kontinens sorsát 2019-ben. A 28-as osztályba 28 országból választottak embereket – politikusokat, üzletembereket, aktivistákat és művészeket egyaránt –, a legmeghatározóbb figura mellett őket három kategóriába sorolták: a cselekvők, a zavarkeltők és az álmodozók.
A listán Matteo Salvini olasz belügyminiszter, volt európai parlamenti képviselő került az első helyre. A lap döntését azzal indokolja, hogy Salvini a 2019-es EP-választásokon az euroszkeptikus erőket egyesítve érhet el komoly eredményeket, ami még akkor is jelentős hatással bír az unió életére, ha a mélyen megosztott szélsőséges pártokat nem sikerül együttműködésre bírni majd. Salvini a Politico hétfő esti brüsszeli gáláján egyébként arról beszélt, ő maga hisz Európában.
Pardavit a magyar kormány legkiemelkedőbb bírálójának és egyik fő célpontjának nevezi a lap, amely róla szóló portréjában felidézi, hogy a Helsinki Bizottság a bevándorlókat segítő civil szervezetként a kormány célpontjává vált. Azt is megemlíti a Politico, hogy Pardavi a „kormány által ellenőrzött lapban” az ellenségek listájára is felkerült – a Figyelőnek a parlamenti választás után néhány nappal megjelent „Soros-listájáról” van szó.
„A fiam 2010-ben született, ő nem ismer mást, mint az Orbán-rendszer. Szörnyű belegondolni abba, hogy ez a rezsim még a helyén lesz, amikor ő betölti a tizennyolcat” – fogalmazott a Politico különszámának nyilatkozva Pardavi Márta.
A zavarkeltők közé a magyar jogvédőn kívül az észak-ír Sinn Féint vezető Mary Lou MacDonald, a brit Munkáspárt első embere, Jeremy Corbyn, Herbert Kickl osztrák belügyminiszter és a román kormányellenes tüntetések egyik emblematikus figurája, Mihai Sora filozófus is felkerült.
A Politico listáján nem először szerepel magyar: a 2016-os osztály legmeghatározóbb személyisége Orbán Viktor volt, míg az idei lista 19. helyén egykori jobbkezét, a mára ellenségévé vált Simicska Lajost találjuk. 2017-ben pedig egy másik ellenfél, a magyar származású Soros György is bekerült Európa legmeghatározóbb személyiségei közé. Simicskáról egy éve azt írták, hogy ha Orbán Viktor győz a választáson, döntenie kell arról, folytatja-e ellene a küzdelmet, ha pedig feladja, az tovább erősítheti a miniszterelnök befolyását a magyar médiában. Ez a jóslat éppen a múlt héten vált valóra azzal, hogy a legtöbb kormánypárti médium bekerült a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány alá.
A Politico 28-as osztálya 2019-ben
Matteo Salvini (Olaszország)
A cselekvők: Ine Marie Eriksen Søreide (Norvégia), Pedro Sánchez (Spanyolország), Martin Selmayr (Németország), Heli Tiirmaa-Klaar (Észtország), Julia Tyimosenko (Ukrajna), Mark Carney (Kanada), Barbara Nowacka (Lengyelország), Miriam Dalli (Málta), Ronald Prins (Hollandia).
Az álmodozók: Garance Pineau (Franciaország), Niklas Zennström (Svédország), Era Istrefi (Koszovó), Peter Vesterbacka (Finnország), Sener Levent (Ciprus), Joana Vasconcelos (Portugália), Ivan Krasztev (Bulgária), Dominik Feri (Csehország), Guðrið Højgaard (Feröer-szigetek).
A zavarkeltők: Mary Lou McDonald (Írország), Mattias Tesfaye (Dánia), Jeremy Corbyn (Egyesült Királyság), Eleni Touloupaki (Görögország), Herbert Kickl (Ausztria), Ali Can (Törökország/Németország), Pardavi Márta (Magyarország), Mischaël Modrikamen (Belgium), Mihai Sora (Románia).
(Politico)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.