A változások azokat érintik, akiknek elutasították a menekültkérelmét.
Az elutasított menedékkérők kitoloncolását szabályozó előírások szigorítására készül a német kormány - írta a Bild am Sonntag című német lap.
A szövetségi belügyminisztérium még nem nyilvános javaslatcsomagjára hivatkozva azt írták, hogy a kitoloncolások számának növelése érdekében egy sor szigorításra lehet számítani a közeljövőben.
A tervezett intézkedések között szerepel, hogy az ország elhagyására kötelezett menedékkérők csak akkor hagyhatják el szállásukat éjfél és reggel hat óra között, ha ezt előre bejelentik. A Hessen és Alsó-Szászország tartományban már alkalmazott szabály célja az, hogy megelőzze a kitoloncolásra jelölt elutasított menedékkérők eltűnését, visszaszorítsa "az alámerülés jelenségét" - áll a minisztériumi dokumentumban.
Tervezik egy elektronikus kártya rendszeresítését is, amelyet a postai küldemények átvételéhez kell használni. Így nyomon lehet követni, hogy az elutasított menedékkérők mikor veszik át a távozásra felszólító hatósági határozatot. Továbbá kifejlesztenek egy országos adatbázist, amelynek révén jobban össze lehet hangolni az elutasított menedékkérőkkel foglalkozó szövetségi és tartományi szervek munkáját, és minden tartományban kialakítanak egy központot a kitoloncolások megszervezésére.
A reformcsomagban az is szerepel, hogy az új típusú befogadóállomásokon - a megérkezés, a döntés és a visszatérítés jelentésű német szavak első betűi alapján AnkER (magyarul: horgony) központoknak nevezett intézményekben - rendszeresítik az állandó orvosi szolgálatot, így bármikor meg lehet vizsgálni a kitoloncolásra jelölt emberek egészségi alkalmasságát, és nem lehet a vizsgálatra hivatkozva hátráltatni az eljárást.
Az elutasított menedékkérőket a hazájukba vagy az EU-s - úgynevezett dublini - szabályok alapján a kérelmük elbírálására illetékes európai országba szállítják Németországból, rendszerint repülővel. A belügyminisztérium ezzel az utaztatási móddal kapcsolatban is tervez újításokat, például azt, hogy a név megadása nélkül foglalnak helyeket járatokra. Így nem vész kárba a repülőjegy, ha egy elutasított menedékkérő "alámerül", mert a helyet be lehet tölteni egy másik kitoloncolásra jelölt személlyel - áll a Bild am Sonntag beszámolójában.
Németországban a menedékjogi kérelmek 35-40 százalékát elutasítják, de az elutasított kérelmek számához képest kevés embert juttatnak vissza a hazájukba vagy az ügyükben illetékes EU-s tagállamba. Tavaly mintegy 24 ezer embert toloncoltak ki, és további 30 ezren önként távoztak, az elutasított menedékjogi kérelmek száma pedig meghaladta a 230 ezret.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.