Megszületett a Brexit megállapodástervezete, de az ujjongás elmaradt; spekulációval vádolja Varga Mihály az utolsó pillanatban lakástakarékra szerződőket; megszűnik a Music FM és a Sláger FM is. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Minden kérdésben megállapodtak az uniós és a brit tárgyalópartnerek, így most úgy néz ki, semmi nem lesz a teljes szakításból. Azért, hogy az ír-északír határ átjárható maradjon, az Egyesült Királyság a vámunióban marad, hacsak a következő két évben nem találnak ki valami jobbat. Arról pedig valamikor 2019 közepén határoznának, hogy meghosszabbítják-e 2020 után is az átmeneti időszakot, vagy új kereskedelmi megállapodásról tárgyalnának.
Már ha Theresa May meg tudja győzni a saját párttársait arról, hogy ez jó lesz. Nincs könnyű dolga: a kormány tagjai sorra távoznak, lemondott a Brexit-ügyi miniszter is. A konzervatív párt keményvonalasai mellett a kormányt kívülről támogató északír DUP sem fogadja el az egyezséget, May pedig azzal érvel, hogy jobb megoldás egyelőre nem látszik – elemző legyen a talpán, aki megmondja, ebből mi lesz.
Addig is összegyűjtöttük, mi várhat az Egyesült Királyságban dolgozó magyarokra. A szigetország cégei aggódnak: a vállalatok majdnem fele arról számolt be, hogy a külföldi munkavállalóik bizonytalannak érzik a helyzetüket. Igaz, a budapesti brit nagykövet szerint stabil a kint dolgozó magyarok helyzete.
Ritka súlyos vádakkal illette Varga Mihály azokat, akik az utolsó pillanatban kötöttek lakástakarék-szerződést. A pénzügyminiszter szerint az állami támogatás eltörlése előtt „az utolsó 48 órában tömeges volt a szerződéskötés. Ebből is látszik, hogy sok esetben nem lakáscélú, hanem spekulatív volt az igénybevétel, hozamvadász szempontok érvényesültek”. Arról ugyan semmit nem mondott, hogy mire alapozza ezt a kijelentést, az MNB már vizsgálja, hogy volt-e trükközés.
A jegybank eközben arra is figyelmeztetett: nagy baj lehet még a budapesti lakáspiacon, egyre nagyobbak a kockázatok, a lakások árai ugyanis már magasabbak, mint amit a gazdaság helyzete indokolna. Az is eldőlt, hogy nem lesz népszavazás a lakástakarékok állami támogatásáról, az NVB nem hitelesítette a kérdéseket.
Megszűnik a Music FM és a Sláger FM, miután az NMHH Médiatanácsa úgy döntött, hogy a hamarosan lejáró hétéves műsorszolgáltatási engedélyeket nem hosszabbítja meg. A júliustól szeptemberig tartó időszakban ez a kettő volt az ország negyedik, illetve ötödik leghallgatottabb rádiója.
Az NMHH azzal indokolta a döntését: a Sláger FM-en „többször is súlyosan megsértették a gyermekek kiemelt védelmére vonatkozó törvényi rendelkezéseket”, a Music FM pedig több alkalommal is súlyosan vétett a gyerekek védelmére vonatkozó szabályok ellen, adatszolgáltatási kötelezettségét több ízben megsértette, és médiaszolgáltatási díjjal is tartozott még.
A hét képe: Kínában megnyitják a világ első lefelé épült luxusszállodáját.
A 90 éves Szabó György, ismertebb nevén a bükki füvesember, Gyuri bácsi családi vállalkozásának még a kínai egészségügyi miniszter is a csodájára járt. Eredetileg könyvkereskedőként dolgozott, majd az élelmiszer-kereskedelemből ment nyugdíjba, de egy év után unatkozni kezdett, így elkezdett a piacon árulni, az 1990-es évek végén pedig családi vállalkozásban kezdett gyógyteákat forgalmazni.
Innen jutott el a vállalkozás oda, hogy most már több mint hatvanféle gyógyteát árulnak egy webshopban és három mintaboltban, Budapesten, Miskolcon és Bükkszentkereszten. A kft. soha nem volt veszteséges, kölcsönük, tartozásuk nincs. Azt azért a füvesember is hozzátette:„ a mentőautóban sem kamillatea van, és az operációhoz sem citromfüvet használnak altatónak, mindennek megvan a maga helye”.
Az Aldi kóstolóakadémiáját látogattuk meg Biatorbágyon. Virsliket, chipseket, kávét, csokit, mustárt és tejfölt is kóstolhattunk, a fő tapasztalat pedig az volt: óriási különbség lehet a látszólag teljesen egyforma, és az árban sem különösen eltérő termékek között.
Hasonló kóstolás mindennapos az áruházláncnál. Az 1800 állandó és öt-hatezer szezonális termék jelentős része ugyanis nem az osztrák anyavállalat, a Hofer beszerzéséből származik, hanem itt tárgyalnak a beszállítókkal. Ahhoz, hogy valami a polcra kerüljön, nem elég, hogy a kóstoláson elnyerje a munkatársak tetszését. A gyártónak vagy a termelőnek biztosítania kell, hogy tud legalább annyit szállítani, amennyivel a 137 üzletet el lehet látni, a minőségbiztosítási előírásokat is teljesítenie kell, és természetesen az átvételi árban is meg kell egyezniük a feleknek.
Hogyan lehet magántulajdonból egyetlen tollvonással államit csinálni? Ennek jártunk utána Sopronban, ahol a Fertő tavi cölöpházak tulajdonosai egy korábbi cikkünkből tudták meg, hogy a kormány több tízmilliárdos beruházása az ő területüket is érinti.
Egy tavalyi tűzeset után a városvezetés megtiltotta, hogy a leégett cölöpházakat újjáépítsék. A cölöpépítmények sokat érnek, csakhogy most nem lehet építkezni rájuk. A tulajdonosok attól félnek: az állam hamar átveheti, ami most még az övék, kiárusítva a körzetet a Modern Városok Programon keresztül.
Felmondott az orosházi kórház sürgősségi osztályának főorvosa, vele együtt a főnővér is, elegük lett ugyanis a ki nem fizetett pluszmunkákból. Állítólag még többen követhetik őket. „Egy gyűlésen felállt a gazdasági igazgató, és azt mondta, hogy az intézmény jól áll, mert nincsenek hatvan napon túli kötelezettségei, erre a teremben ülők felhördültek, mivel a jelenlévők közül sokaknak már legalább négy hónapja egy fillért nem utalt a kórház” – mesélte egy dolgozó.
A főigazgató szerint zavartalan a betegellátás. A cél az, hogy a megüresedő álláshelyeket minél előbb betöltsék – válaszolta kérdésünkre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.