Néhány órán belül öt kulcsember távozott, miután a kabinet támogatta a Brexitről szóló megállapodást.
A brit kormány széteséséről beszél a londoni ellenzék, miután lemondott a kabinet Brexit-ügyekért felelős minisztere, Dominic Raab azzal indokolta döntését, hogy a kilépés feltételeiről szóló megállapodás elfogadásakor nem vették figyelembe észrevételeit.
Raab a huszadik vezető, aki távozik May kormányából, és ma sem az első: reggel az északír ügyekért felelős államtitkár is lemondott.
Today, I have resigned as Brexit Secretary. I cannot in good conscience support the terms proposed for our deal with the EU. Here is my letter to the PM explaining my reasons, and my enduring respect for her. pic.twitter.com/tf5CUZnnUz
— Dominic Raab (@DominicRaab) November 15, 2018
Raab lemondólevelében arról ír, hogy két okból nem tudja elfogadni a kormány által jóváhagyott megállapodást. Szerinte az Észak-Írország esetében javasolt megoldás (az országrész speciális státuszt kap annak érdekében, hogy átjárható maradjon az Írországgal fennálló határ) „valódi fenyegetést jelent az Egyesült Királyság integritása szempontjából. A volt miniszter azt sem tudja elfogadni, hogy a határkérdés megoldása (backstop) ugyan elvileg ideiglenes, ám azt nem tudni, meddig tart majd – magyarul az Egyesült Királyság gyakorlatilag bármeddig része maradhat az EU belső piacának, ennek részeként pedig tiszteletben kell tartania az uniós joganyagot is anélkül, hogy beleszólhatna abba. „Demokratikus nemzet soha nem hagyta jóvá, hogy részévé váljon egy ennyire kiterjedt, kívülről irányított rendszernek a rákényszerített törvények feletti demokratikus kontroll és annak lehetősége nélkül, hogy maga döntsön az ebből való kilépésről” – idézi a Guardian Raab levelét. A tárcavezető tiszteletét fejezi ki May-nek a nehéz időkben mutatott bátorságáért, és azt írja, a kormányfő olyan Brexit-minisztert érdemel, aki meggyőződéssel tudja végigvinni a most elfogadottakat.
Nem elégedett a tárgyalások végeredményével az északír ügyekért felelős kormánytag sem, Shailesh Vara a reggeli órákban nyújtotta be lemondását – leveléhez Raabhoz hasonlóan indokolta visszavonulását.
With much sadness and regret I have submitted my letter of resignation as a Northern Ireland Minister to the Prime Minister. A copy of my letter is attached.
— Shailesh Vara MP (@ShaileshVara) November 15, 2018
It has been a joy and privilege to serve in the Northern Ireland Office and I will always cherish the fondest memories. pic.twitter.com/SN8j4OwhYD
Londoni idő szerint tíz óra után aztán Esther McVey munka- és nyugdíjügyi miniszter is lemondott – az indok természetesen itt is hasonló: a szakításról szóló ígéretek ellenére nem csak az EU-ban marad az ország, de még 39 milliárd fontot is fizet ezért. (A miniszter arra utal, hogy az átmeneti időszakban a britek kötelesek teljesíteni 2020 végéig tartó pénzügyi vállalásaikat, hogy ez a pénz ne essen ki a már szétosztott EU-keretköltségvetésből.)
Valószínűleg többen követik még a három tárcavezetőt. A Guardian szerint 11 Brexit-párti kormánytag is távozhat – ez a létszám csaknem fele –, miközben a kilépést támogató parlamenti képviselők bizalmatlansági indítványt nyújthatnak be a kormányfő ellen is. May a délelőtti órákban mond beszédet a brit alsóházban.
Az is kérdés, hogy mikor szavazhatnak majd a képviselők magáról az egyezményről. A brit lap felhívja a figyelmet: May minden bizonnyal súlyos vereséget szenvedne, ezért aligha valószínű, hogy most erőltetné a kormány a szavazást.
Update:
Cikkünk megjelenése óta még két kormánytag jelentette be távozását: Anne-Marie Trevelyan az oktatási tárca parlamenti államtikára, Suella Braverman a Brexit-tárca államtitkára volt. Indokaikat lásd fentebb.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.