A külügy szerint csak néhány élelmiszer-feldolgozó üzemről van szó, amelyek magánberuházások keretében valósulnak meg, de azt nem árulták el, hogy mely cégek lehetnek a szerencsések.
Nemrég mi is írtunk róla, hogy a magyar kormány érdeklődik a ghánai „egy körzet, egy gyár” program iránt, hogy feltárja a befektetési lehetőségeket. Ezt Szabó András helyi magyar nagykövet nyilatkozta még néhány hete, akkor arról is beszélt, hogy hat projektet nemsokára be is indítanak a térségben. Akkor a diplomata nem árult el sokat az épülő gyárakról, csak annyit, hogy a megállapodásokat hamarosan aláírják, és hogy a – minden esetben magán – beruházások többsége az élelmiszer- és a húsfeldolgozó szektorban valósulhat meg.
Az ügyről azóta nem sok minden derült ki, ezért Ungár Péter, az LMP képviselője ,,A kormány gyarmatosítaná Ghánát?" címmel írásbeli kérdést nyújtott be Szijjártó Péter külügyminiszternek. A politikus azt szerette volna megtudni, hogy milyen szektort érintenek a beruházások, milyen hatástanulmányok készültek ezzel kapcsolatban, és hogy az állam milyen mértékben kívánja támogatni a projekteket.
A kérdésre Menczer Tamás tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkár válaszolt, elég szűkszavúan. Ebből kiderül, hogy a kormány a „releváns magyar képességeket felmérve” egyelőre élelmiszer-feldolgozó üzemekben gondolkozik, ezek létesítését szeretné ösztönözni. Menczer kiemeli, hogy egyelőre a magyar állam finanszírozási szerepe nem merült fel, és az Eximbank kötött segélyhitelrendszerének sincs semmi köze a beruházásokhoz. A megvalósíthatóságot az államtitkár szerint a konkrét üzleti tervek tartalmazzák. Azt, hogy mely magyar cégek vesznek részt a beruházásokban, nem árulta el az államtitkár.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.