Gazdaság hvg.hu 2018. október. 18. 06:05

Kíváncsi, mennyire szegények a magyarok másokhoz képest? Mutatjuk!

Elkészítette az Eurostat az uniós tagállamok szegénységi adatainak összehasonlítását.

A magyarok kicsit több mint negyedét, egész pontosan 25,6 százalékát fenyegeti a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség. Az Eurostat most adta ki a 2017-es adatait, ez a szám pedig ezrelékre pontosan ugyanannyi, mint amennyit a KSH 2016-ban mért.

De az uniós statisztikai hivatal tovább is ment: elkészítette az uniós tagállamok összehasonlítását. Így aztán minden ország lakói úgy nézhetik a saját szegénységi adataikat, hogy tudják, másokhoz képest hogy áll a hazájuk.

Ami Magyarországot illeti:

- Az, hogy a lakosság 25,6 százalékát fenyegeti a szegénység vagy a társadalmi kirekesztettség, az EU nyolcadik legmagasabb adata. Kelet-Európa több országán kívül a spanyoloknál és az olaszoknál is rosszabb helyzetet mértek, mint itt.

- A nőket egy kicsit jobban fenyegeti a szegénység, mint a férfiakat, az arány 26,1, illetve 25,0 százalék. A nők helyzetében a 9., a férfiakéban a 7. legrosszabb helyen állunk.

- A gyerekszegénység aránya 31,6 százalék, ezen a listán Olaszország, Görögország, Bulgária és Románia áll rosszabbul nálunk. (Az EU Alapjogi Ügynöksége kicsit más módszertannal dolgozik, ők úgy számolnak, hogy az olaszok is megelőznek minket.)

- Messze a legjobb helyzetben az idős magyarok vannak, a 65 év felettieknek csak 16,8 százaléka szegény – nagyrészt azért is, mert épp a legszegényebbek közül sokan meg sem élik ezt a kort. Ez a 11. legjobb adat az unióban, legalább ebben az európai középmezőnyben vagyunk.

- A gyerek tényleg nagy szegénységi kockázat: ahol van gyerek, a háztartások 27,9 százaléka él szegénységben, míg a gyerek nélküli háztartásoknál csak 23,1 százalék az arány. A gyerekeseknél ez az unió hatodik legrosszabb adata, a gyerekteleneknél viszont csak a tizenegyedik legrosszabb, szinte pontosan megegyezik az EU-átlaggal.

- A dolgozóknak csupán 19 százalékát fenyegeti a szegénység. Csakhogy ez így is az EU negyedik legrosszabb adata – a görögök, a bolgárok és a románok mögött –, a legtöbb más országban ugyanis akinek munkája van, szinte biztosra veheti, hogy nem kell nélkülöznie.

- A munkanélküliség óriási szegénységi kockázat: azoknak, akiknek nincs állása, 73,1 százalékát fenyegeti a szegénység. Ez az EU harmadik legrosszabb adata. Az nem meglepő, hogy Bulgáriában rosszabb a munkanélküliek helyzete, mint itt, az viszont első ránézésre furcsa lehet, hogy messze a legrosszabb állapotot Németországban mérték. De ennek is egyszerű a magyarázata: aki annyira rossz helyzetben van, hogy még a német munkaerőpiacon sem talál állást, az valóban nagy bajban lehet.

zöldhasú
Hirdetés