A Kézizálog Zrt. tulajdonosa a trombitarézből készült tömböket otthonában öntötte. Bíró Péter szerint a cégcsoport vagyonából kielégíthették volna a károsult bankokat és magánszemélyeket, de érdekes módon a kárigények három év alatt töredékére apadtak.
Letöltendő börtönbüntetést és pénzbüntetést kért az ügyész az aranyhamisítási ügyben és a záloghitelezési csalásban érintett Bíró Péterre – írta a Napi.hu.
A botrány 2015 augusztusában robbant ki; Bíró Péter, a Kézizálog Zrt. tulajdonosa hamis aranytömböket adott biztosítékként több magyar milliárdosnak és pénzintézetnek. A Kézizálog már 2015 elején tönkrement. A Bíró által okozott veszteséget 30 milliárd forintra becsülték. A pénzintézetek és magánszemély-károsultak viszont azóta csak 5-6 milliárd forintos polgári jogi igényt jelentettek be.
A Bíró Péter vezette Lombard Zrt.-Kézizálog Kft cégcsoportot hitelező pénzintézetek - összesen nyolc bank - anno 22 milliárd forinttal hitelezték meg a Lombard-csoportot, viszont a mostanra egy részük jelentősen csökkentette a korábban jelzett kárigényt, de akadt olyan is, mely be sem jelentett ilyet, pl. az Unicredit. A pénzintézetnek ugyan 700 millió forintos kárt okoztak, de ők ezt követelést 1,5 millió forintért engedményezték. Ugyanígy járt el a K&H Bank, amely 1,5 milliárdos követelését adta el a Baranya Kredit Zrt.-nek. Az ügyben károsultként érintett Alba Takarék és a Széchenyi Bank felszámolás alatt áll, ahogy a Hujber Ottó egykori MSZP-közeli nagyvállalkozóhoz köthető, offshore székhelyű pénzintézet, a Loyal Bank is.
„Érdekes, hogy az első megközelítésben több tízmilliárdosra becsült kárérték miként csökkent ennek tizedére, miközben az elmúlt három évben semmi új fejlemény nem történt” -kommentálta Bíró Péter az ellene indított per első tárgyalási napját. Bíró állítja, a Lombard-csoport vagyona elegendő fedezetet jelentett volna.
A tárgyalásra félszáz tanút idéz be a Fővárosi Törvényszék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.