Vasárnap járt le a határidő, hogy a Mol-kézben lévő FGSZ megvegye végre a kormánytól a négy éve építtetett üres szlovák–magyar gázcsövet.
A határozatban rögzített, vasárnapi határidőig nem vette meg a többi nagy hazai gázcsövet birtokló, a Mol-kézben lévő FGSZ az országot Szlovákiával összekötő Magyar Gáz Tranzit (MGT) nevű gázvezetéket – írja a Népszava.
A magyar–szlovák gázvezeték egy észak-déli gázfolyosó fontos eleme lenne, összekötve a szlovák és a magyar gázvezetékeket. A vezetéket Orbán Viktor miniszterelnök 2014-ben adta át félkészen, ez akkor azért volt fontos, hogy adott esetben más útvonalon is eljuthasson Magyarországra az orosz gáz, bár az üzemen az átadás óta eltelt három év során szinte senki se szállíttatott gázt.
A gázvezetéket az MVM építette, majd miután az Európai Unió az állami cég általi üzemeltetést problémásnak találta, a kormány ahelyett, hogy az FGSZ-hez juttatta volna el a vezetéket, végül maga vette meg, mondván majd kijelölik az új vevőt.
Tavaly a kormány végül december 29-én határozatban tette közzé az adásvételi terv részleteit, amely szerint a Mol-hátterű FGSZ 34 milliárdért megveszi az MGT "üzletágát", majd 11 milliárdért az üres céget. A kormány közben áprilisban úgy határozott, hogy a belügyminiszter biztosítsa a cső szlovák irányú szállítási képességét megháromszorozó beruházás feltételeit, vagyis tovább bővítenék a vezetéket, de az FGSZ vezérigazgatója májusban már elkészült adásvételi szerződéstervezetekről tett említést.
Az ügylet ennek ellenére nem jött létre, az MGT tavalyi évéről szóló kiegészítő jelentésében az szerepel, hogy a kormányhatározat februárban "tulajdonosi döntésre felfüggesztésre került".
A lap szerint az ügylet végül az adásvételi szerkezeten és a román-osztrák gázszállítások esélynövekedésén csúszott el, a Fekete-tenger román szakaszán talált gáz legnagyobb vevőesélyese ugyanis Ausztria, aminek jegyében el is indult egy több százmilliárdos román vezetéképítés, Magyarország pedig sokat nyerhetne a szállítási díjakon.
A Népszava megkeresését a Belügyminisztérium az MGT-hez irányította, ahol udvariasan elutasították az adásvétellel kapcsolatos kérdéseket; az FGSZ nem reagált.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.