Reprezentatív felmérést készített a Publicus Intézet a magyarországi szegénységről, e szerint az elmúlt öt évben még a Fideszre szavazók szerint is többen lettek a szegények, vagy legalábbis nem csökkent a számuk.
Nőtt vagy nem változott a szegénység mértéke az elmúlt öt évben Magyarországon – ezt mondta az emberek több mint kétharmada (69 százalék) a Vasárnapi Hírek megbízásából készült kutatás során.
Ezért a magyarok 36 százaléka magukat az embereket okolja, többen vannak viszont, akik szerint valamilyen módon a kormányzati politika hibája a kialakult helyzet. 34 százalék a Fidesz-kormányokat hibáztatja, további 15 százalék pedig a rossz szociális ellátórendszert, amin szintén az aktuális hatalom tud változtatni.
62 százalékuk úgy látja, hogy a kormányzat nem tesz meg mindent a szegénység leküzdéséért.
A megkérdezettek 39 százaléka mondta azt, hogy vagy épp csak kijön a havi keresetéből, vagy hónapról hónapra anyagi gondjai vannak. A felmérés szerint, ha elveszítené a munkáját, a lakosság 37 százaléka egy hónapig sem tudná fizetni a kiadásokat, további 24 százalék pedig legfeljebb két hónapig. A megkérdezetteknek csupán 8 százaléka mondta azt, hogy rendszeresen tud félretenni.
A válaszadók 44 százaléka szerint az elmúlt tíz évben nőtt a szegénység mértéke, 21 százalék szerint viszont nem változott a helyzet. Amikor a közvéleménykutatók az elmúlt öt évre kérdeztek rá, a megkérdezettek 46 százaléka nyilatkozott úgy, hogy növekedett a szegénység mértéke, és éppen fele annyian gondolják azt, hogy változatlan a helyzet. Még a Fideszre szavazók közel fele is úgy látja, hogy ebben az időszakban nőtt vagy nem változott ez a mutató.
A becslések szerint tavaly a lakosság 30 százaléka élt olyan háztartásban, ahol a családi jövedelem nem érte el a létminimum szintjét. A legkiszolgáltatottabb helyzetben a gyermeket nevelő családok voltak, közülük majdnem minden második számított létminimum alatt élőnek.
A VH emlékeztetett: a kormánynak is kínos lehet ez az adat, erre utalhat, hogy a Központi Statisztikai Hivatal módszertani okokra hivatkozva 2015-ben felhagyott ennek számításával.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.