Hiába írt a szokásos fenyegető hangnemben Twitter-üzenetet Donald Trump amerikai elnök, a címzett közölte: nem lesz nagyobb a kőolajtermelés.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) vezető tagja, Szaúd-Arábia és a kartellen kívüli Oroszország vasárnap elutasította a kőolaj-felhozatal növelésére vonatkozó felhívást. Úgy ítélték meg, hogy a piacok el vannak látva a nyersanyaggal, és egyelőre nincs szükség a beavatkozásra.
Nyilvánvaló, hogy az OPEC-nek és Oroszországnak is megfelel a hordónkénti 80 dollár körüli olajár, amely viszont Trumpnak egyáltalán nem tetszik. Trump attól fél, hogy a drága energiahordozó lassítja az amerikai gazdasági növekedést, ezért így dühöngött a Twitteren: „Megvédjük a Közel-Kelet országait, nélkülünk hosszabb ideig nem lehetnének biztonságban, mégis egyre magasabbra és magasabbra emelik az olaj árát! Nem felejtjük el. Az OPEC monopóliumnak le kell törni az árakat, most!”
Az OPEC-en belül jelentős felesleges kapacitása csak Szaúd-Arábiának van, így még fájóbb lehet Trump számára, hogy a szövetségesének tartott sivatagi királyság is határozott nemet mondott. Ráadásul úgy fest, hogy kitart a szaúdi-orosz olaj-együttműködés, amely azzal kezdődött, hogy tavaly év elejétől napi 1,8 millió hordóval csökkentették a termelést. Azzal a céllal, hogy a 2014-ben mélypontra süllyedt jegyzéseket feltornásszák.
Az OPEC egyébként friss jelentésében azt írta, hogy a kartell termelése a következő öt évben csökkenni fog, éppen azért, mert az amerikai felhozatal továbbra is növekszik. Sőt a szervezet azt jósolta, hogy az egykor olajimportőr USA teljes mértékben önellátó lesz a nyersolajból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.