Az orosz bankok devizatartaléka elég nagy ahhoz, hogy bármilyen lakossági devizaigényt kielégítsenek - közölte az orosz jegybank elnöke. Orosz bankárok szerint nincs napirenden a dollárban elhelyezett megtakarítások rubelre történő átváltása.
Elvira Nabiullina jegybankelnök az orosz állami televízióban szombaton azt mondta, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók további szigorítása sem veszélyeztetné a lakossági deviza-megtakarításokat, és nem tervezik a megtakarítások rubelre történő átváltását.
Előzőleg Andrej Kosztyin, a második legnagyobb orosz bank, a VTB vezetője a Bloomberg hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy akkor is kivehetik a devizában elhelyezett megtakarításaikat az orosz bankok ügyfelei, ha az amerikaiak szankcionálják az orosz bankrendszert.
German Gref, a legnagyobb orosz bank, a Sberbank vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy nem foglalkoznak a dollárban elhelyezett megtakarítások rubelre történő átváltásával.
Az orosz jegybank legutóbbi, szeptember közepi ülésén azért emelte 7,25 százalékról 7,50 százalékra az alapkamatot, mert az amerikai szankciók miatt gyengül a rubel és ezzel együtt emelkedik az infláció. A központi bank előző, július végi kamatdöntése óta a rubel 9,3 százalékkal gyengült a dollárral és 8,8 százalékkal az euróval szemben.
A jegybank legújabb előrejelzése szerint a fogyasztói áremelkedés 3,8-4,2 százalék lesz az idei év végén, a jövő év első felében éri el csúcsát, majd 5-5,5 százalékra lassul 2019 végére.
Az augusztus közepén elrendelt legújabb amerikai gazdasági szankciók hatására a Sberbank még augusztus végén az addigi 1,9 százalékról 1,7 százalékra gyengített az idei orosz gazdasági növekedéssel kapcsolatos előrejelzését.
Az orosz jegybank szeptember közepén 1,5-2 százalékról 1,2-1,7 százalékra rontotta a jövő évi GDP-növekedési előrejelzését, miközben az idei évre vonatkozó 1,5-2 százalékos becslést változatlanul hagyta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.