Átlagosan 225 ezer forintot vittek haza a magyarok.
Idén júliusban a bruttó átlagkereset 326 700 forint volt, 12,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A növekedést a KSH a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelésével, valamint az állami keresetrendezéssel magyarázza.
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 217 300 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 225 800 forintra becsülhető.
A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (613 500 forint), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (208 600 forint).
Mivel az infláció 2,5 százalékos volt, mindez azt jelenti, hogy a reálkereset 9,4 százalékkal emelkedett.
Az átlagkeresetbe a teljes munkaidőben legalább 5 embert foglalkoztató cégek, valamint a költségvetési szféra adatai számolják bele, vagyis a legkisebb vállalatok dolgozói nincsenek benne az átlagban. Az sem derül ki ebből a számból, hogy mennyit keres a legtöbb magyar – az MNB korábban úgy számolt, hogy a mediánbér, amennyinél a dolgozók fele többet, fele kevesebbet keres, nagyjából 70 ezer forinttal van az átlagbér alatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.