Kínában is megjelent a vírus, ami miatt szakértők szerint a világ sertéshús-termelésének 10 százaléka kerülhet veszélybe.
Nemrég Kínában is megjelent az afrikai sertéspestis, ami miatt komoly változások várhatók a világpiacon – írja a Világgazdaság. A lap szerint az országban eddig mintegy 40 ezer házisertést kellett leölni a vírus miatt, ha ez ilyen ütemben folytatódik, a világ sertéshús-termelésének 10 százaléka lehet veszélyben. A becslések szerint legalább 11 millió tonna sertéshús eshet ki a kínálati oldalról, miközben a termék világkereskedelme 8 millió tonnát mozgat meg évente.
A kínai importigény növekedése az európai és a magyar piacra is hathat, a környező országok esetei pedig – különösen a kór romániai terjedése – közvetlenül befolyásolják a magyar sertéságazatot. Romániában több mint 230 ezer, Ukrajnában pedig 2016 óta már majdnem 80 ezer állatot kellett leölni. Augusztus végén Bulgáriában is megjelent a vírus, ott egyelőre csupán hét fertőzött állatnál tartanak, Lengyelországban viszont már több mint ezer észlelést jegyeztek fel a házisertés- és a vaddisznó-állományban.
A lap szerint a Romániába irányuló magyar élősertés-export felpörgése, valamint a termelők és a feldolgozók költségeinek növekedése az árak jelentős emelkedését tenné indokolttá belföldön. Ugyanakkor szakértők szerint problémát okoz, hogy a húskereskedelem "beárazta" az afrikai sertéspestis magyarországi megjelenését, és sokszor nyomott árakon próbál vásárolni a nagyobb méretű feldolgozócégektől.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.