Gazdaság Lengyel Miklós 2018. szeptember. 13. 12:10

Monoton munka, magányos élet, ezért nem szeretik a lányok az informatikát

A fiatal lányok negligálják az informatikát, csaknem egynegyedük (23%) még csak azt sem tudja, hogy mi az. Ez derül ki egy friss tanulmányból, amelyet a YouGov és a CA Technologies készített Franciaországban a szoftverfejlesztők napja alkalmából.

A kép meglehetősen lesújtó: a 18-34 éves fiataloknak mindössze a 8%-a akar informatikus lenni. Közöttük kétszer annyi a fiú, mint a lány. Ráadásul a lányok aránya az elmúlt években folyamatosan csökken. Miközben a többi szakmában egyre több a nő a pályán, az informatika férfi szakma marad. Miért?

Monoton munka, magányos élet

Ezt válaszolták a megkérdezettek arra, hogy miért nem akarnak informatikusok lenni. Dehát ez már nem a kilencvenes évek, hanem a huszonegyedik század második évtizede- mondták a felmérést végzők. Hiába. A fiatalok tudatlansága e téren riasztó. Ugyanakkor 58%-uk semmiképp sem akar informatikus lenni. Döntő többségük lány. Hogy lesz ebből modern Franciaország, amilyet a 40 éves Macron elnök akar? Az állam jelentős pénzekkel támogatja az informatikai startup cégeket. Csak épp kevés van belőlük. Csakis a felsőfokú végzettségű fiúk azok, akik azt állítják: pontosan tudják, hogy mi az informatika. Közülük sokan ott is akarnak dolgozni. Vonzó az, hogy sokat lehet keresni, és ha valaki startup céget alapít, akkor a maga ura lehet pályakezdőként is. Nekik az a véleményük, hogy ki kellene venni a latin nyelvet a tanrendből és helyette informatikát kellene tanítani. Ezzel a megkérdezettek döntő többsége is egyetért. A lányok is fontosnak tartják az informatikát - a fiúk számára. Ez összefügg azzal, hogy Franciaország középiskoláiban az S, vagyis Sciences (természettudományok) tagozatnak van a legnagyobb presztízse.  A diákok többsége itt fiú, belőlük lesznek jórészt az informatikusok. De itt jön a következő probléma.

Külföldön sokkal jobban keres egy francia informatikus, mint otthon

A Tech in France felmérését olvasva, melyet a párizsi Le Figaro közöl, olyan érzésünk van, mintha itthon lennénk. A cégek több mint 80%-a kétségbeesetten keres informatikust. És nem talál. Hol vannak a fiatal francia informatikusok? Külföldön, mert ott sokkal több a pénz és sokkal inkább a saját maga ura lehet az ember. Macron elnök szíve minden bizonnyal elfacsarodott, amikor azt olvasta: Kaliforniában, a Szilícium-völgyben vagy Seattle-ben a Microsoft központjában 10-szer annyit keres egy informatikus, mint Franciaországban. Hogy lehet ekkora a differencia? Úgy, hogy vásárlóerő-paritáson számoltak a szakértők, vagyis azt nézték, hogy mit ér egy dollár Kaliforniában vagy Seattle-ben és mit ér egy euró Párizsban, ahol méregdrága az élet.

Így nem csoda, ha sok fiatal informatikus, amint megkapja a diplomáját máris húz el Nyugatra. A londoni City, a New York-i Wall Street éppúgy kedveli őket, mint a Szilícium-völgy vagy épp a Microsoft Seattle-ben. Mi lesz így Macron elnök álmából, az informatikára alapozott francia gazdaságból? 2023-ban mozdonyvezető nélkül közlekedhetnek majd egyes vonatok Franciaországban - hála a robotpilótáknak. Csakhogy a programot jórészt a német Bosch szoftver fejlesztői készítik. Franciaország tehát nemcsak a globális versenyben marad le, de Európában is.

A francia államnak nincs elég pénze arra, hogy otthon tartsa az informatikusokat, hiszen egyensúlyban kell tartani a költségvetést. A hiány nem lehet több a GDP 3%-nál, ezt betartani Franciaországnak a nagy pénzügyi válság óta nem nagyon sikerült. Ha nincs pénz, akkor maradnak a szép szavak. Meg kell szerettetni a fiatalokkal és különösen a lányokkal az informatikát. Csakhogy ez hosszú távú program. Addíg pedig marad a kiábrándító helyzet: a lányok nagyrésze messze elkerüli az informatikát, azok a fiúk pedig, akik profik benne, húznak el külföldre Franciaországból is. (képünk illusztráció)

zöldhasú
Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.