A lap szerint a hiány egyes vállaltoknál a termelést is korlátozhatja, és már most „dühödt marakodást” eredményez a régió országai között
A közép-európai gazdasági helyzetről közölt cikket a Financial Times. A londoni gazdasági napilap előrejelzése szerint a térség gazdasága továbbra is jól teljesít majd, de a munkaerő-kínálati kapacitás már a határaihoz közelít. Az Eurostat adatai szerint az elmúlt hónapokban a magyar iparvállalatok 86,6 százaléka jelezte, hogy a következő negyedévben a munkaerőhiány már termelésüket is korlátozni fogja.
A közép-európai térségben ez a legmagasabb arány: Lengyelországban az ipari cégek 49,7 százaléka, Csehországban 43,2 százalékuk tett közzé hasonló előrejelzést. Az elemzés szerint emiatt a térségben
dühödt marakodás alakult ki a munkaerőért.
A Financial Times szerint a munkaerőhiányban szerepet játszanak a térség demográfiai folyamatai is: ezeknek az országoknak a népessége ugyanis folyamatosan csökken, ami egyre inkább kihat minden ágazatra. A lap idéz egy ENSZ-előrejelzést, amely szerint Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia összesített lakossága a tavalyi 64 millióról 2050-ig 55,6 millióra, hozzávetőleg 13 százalékkal csökken.
A lap a munkaerőhiánnyal kapcsolatban megkérdezte Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki azt hangsúlyozta: a kormányzat nem kíván bevándorlókat alkalmazni sem a demográfiai, sem a munkaerőpiaci helyzet megoldására.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.