Tonhal - urald a világot néven dobta piacra kollekcióját egy vállalkozó, válaszul a 2Rule márkára; Jó érzékkel startolt a sportruhákat gyártó Manta is: tulajdonosa ma már 50 ezer terméket ad el, és bezsebelhette egy tekintélyes amerikai dizájnmagazin díját is. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Kétszáznál is több helyrajzi szám és megbecsülhetetlen számú tulajdonos osztozik azon a 400 hektáron, ahol a BMW új gyára épül Debrecenben. Sokakkal beszéltünk, köztük a legnagyobb terület bérlőjével is. Hivatalos ajánlatot egyelőre senki sem kapott arról, hogy az önkormányzat mennyit fizetne a földekért, vagy adna-e másik területet cserébe. Értékes földterületről van szó, becslések szerint egy hektár föld értéke azon a területen 40 aranykorona.
A leendő gyár környékén lakók közül sokan aggódnak, hogy felborul az életük. Közben a kormány még azt sem tudja, hány tízmilliárdot fizet a BMW-nek a gyárért. Gulyás Gergely, kancelláriaminiszter a Kormányinfón először azt mondta, a tízmilliárd forintot meghaladja a támogatás, majd gyorsan pontosított: több tízmilliárdról van szó. Szerinte büszke lehet mindenki, hogy az ország nyugati felén lévő győri Audi-gyár után a keleti országrészben is megvalósul egy ekkora projekt. A miniszter úgy látja, hogy a földek kivonása megéri az árat, mert több mint 1000 munkahelyet teremt közvetlenül a gyár, míg közvetve ennek a többszörösét.
Gulyás Gergely a központi közigazgatásban dolgozók tervezett leépítéséről is bejelentést tett: azt mondta, a 14 ezres létszám 15-20 százalékkal csökkenhet jövőre. A szakszervezettel nem egyeztetett a kormány az ügyben. Boros Péterné szakszervezeti vezető a hvg.hu-nak azt mondta, elkötelezett hívei és élharcosai a bürokráciacsökkentésnek, de ez a jogalkotó, a szabályozásért felelősök feladata. Ugyanis, mint fogalmazott: „az íróasztal önmagától nem talál munkát”. Ha valóban 20 százalékos lesz a létszámleépítés, 3 ezer ember kereshet magának új munkahelyet.
Noha Orbán Viktor miniszterelnök korábban hazugságnak nevezte, mégis lett két olyan miniszter a kormányban, akik havonta 5 millió forintot keresnek. Egyikük Bártfai-Mager Andrea, a Miniszterelnöki Kormányiroda tárca nélküli minisztere, másikuk Süli János paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter. Egy módosítás értelmében a kormányfő dönthet arról, mekkora személyi illetmény jár a kormánytagoknak. Mindössze egy kikötés van: ez az összeg nem haladhatja meg a miniszter által felügyelt központi államigazgatási, költségvetési szerv, gazdasági társaság vezetőjének bérét.
Romániában az ország 2007-es uniós csatlakozása óta eltelt időszakban – különösen a munkavállalást korlátozó intézkedések feloldása, 2014 óta – a munkaerő ötöde elhagyta az országot. A legtöbben az Egyesült Királyságban, Spanyolországban vagy Olaszországban vállalnak munkát. Az elvándorlás – akárcsak Magyarországon – olyan munkaerőhiányhoz vezet, amely az egészségügyi ellátás színvonalát is tovább rontja, és nem csak az egészségügy szenvedi meg azt, hogy a magasan képzett románok több mint negyede, 26,6 százaléka már külföldön keresi a boldogulást.
Nem véletlenül: Románia az egyik legszegényebb európai állam és az egyik legkorruptabb is. Éppen ez az egyik fő akadálya annak, hogy a magasan képzett románok visszatérjenek hazájukba. Hacsak nem azért, hogy az intézményesült korrupciót kérjék számon a román vezetésen.
Informatikusokból is hiány van – Magyarországon és Európa-szerte egyaránt. Ezt felismerve tucatnyinál is több cég hirdet néhány hónapos programozói tanfolyamot. Az iskolák sorra szerződnek a különböző vállalatokkal, és közvetítik a frissen végzett fejlesztőket, akiknek akár 1 millió forintos tandíjat is kell fizetniük. Cserébe szerződésben rögzítik a kezdőfizetésüket, és egy évre röghöz is kötik őket. A remek üzleti lehetőséget nemrégiben az állam is felfedezte magának: 2 milliárd forintot önt az informatikusképzésbe. Legalábbis ez az ígéret, a beharangozott 4 ezer programozóból ugyanis egyetlen egy sem kezdte még meg a tanulmányait. Közben a piaci cégek rettegnek, hogy az állam kiénekli a szájukból a sajtot.
Hogy pontosan mekkora piaca van ma Magyarországon az iskolakezdésnek, nem tudni, a több száz magyar cég éves forgalmát 15 és 30 milliárd forint közé becsülik. Hamarosan becsöngetnek, megnéztük, mire számítson a szülő, ha a gyerekének iskolatáska, tornazsák és tolltartó kell. A magyarországi iskolaszerpiac két nagy konkurensénél, a Lizzy Cardnál és az Ars Una Studionál jártunk. Mindkét cég közepes vállalkozásnak számít, saját grafikusokkal, raktárral, bemutatóteremmel. A papíráru kivételével mindent – iskolatáskát, tornazsákot és tolltartót – Kínában gyártatnak, a saját terveik alapján.
Mindkét vállalkozás második féléves cég, ami azt jelenti, hogy az első hat hónapban az éves forgalmuk mindössze 20 százaléka jön be, az összes többi csak utána. Ekkor, a második félévben van egyébként a legtöbb munka is a vállalatoknál, különösen nyáron kell sokat dolgozni. A cégvezetők úgy számoltak, hogy idén átlagosan 2-4 százalékos a drágulás. Például többe kerül a papír, mert világszerte gyárak zártak be, a jüan erősödött a dollárhoz képest, így a kínai behozatalért is többet kell fizetni. A szülők jellemzően első osztályban költik a legtöbb pénzt iskolaszerekre, egy elsős kisgyerek beiskolázását 35 ezer forint alatt nem lehet megúszni, és ebből csak a táska legalább 10 ezer forint.
A hét képe:Törökfürdő hangulat a Sziget VIP sátortáborában, további képek cikkünkben.
Márkát teremtett a táskák piacán Homonnay Gergely is: a 2Rule-ra válaszul megalkotta a 2Nát. Az ötletet macskája adta, a névválasztás pedig onnan jött, hogy „akinek van macskája, azt tudja, hogy a macskáknak nem szabad tonhalat (angolul tunát, vagyis 2Nát) adni, mert abban a pillanatban függővé válnak. Én sajnos ezt annak idején nem tudtam, így a macskám, Erzsébet Fenevadova már lassan nyolcadik éve tonhalon él. Ha nincs tonhal, inkább koplal. A macskák személyzete – mert a macskáknak szerintem nem gazdájuk, hanem személyzetük van – azt is tudják, hogy ezek a kis szobatigrisek mind világuralomra törnek. Így jött a 2NA – RULE THE WORLD, azaz tonhal – urald a világot kollekció” – írta Homonnay.
A nagy presztízsű New York-i Graphis dizájnmagazin egy kis magyar fürdőruhagyártó kkv legújabb kollekcióját is díjazta. A Manta 6 éve szállt versenybe a legnagyobb nemzetközi sportszermultikkal, ma már csúcsminőségű FINA-engedélyes sportruháik is vannak, amelyekben már a világversenyek sztárjai is döntögethetik a csúcsokat. A vállalat a rendszerváltás utáni Magyarország első magáncége, azon belül a legelső magánimportőrök voltak. A tulajdonos építészből lett vállalkozó, a hvg.hu-nak azt mondta, 2011-ben az Arénához és a Speedóhoz hasonló nagy, drága, piacvezető márkák mellett létrehoztak egy 20-40 százalékkal alacsonyabb árfekvésű, de magas minőséget célzó magyar úszómárkát. Ez lett a Manta. Jelenleg évente nagyjából 50 ezer terméket adnak el a strandbikinitől kezdve a versenydresszen át az úszósapkáig.
A Manta 2018-as Cartoon fürdőruha-kollekciója júliusban nyerte el a design szakmában nagy presztízsű New York-i Graphis magazin díját, amelyet olyan márkák mellett kaptak meg, mint az Audi, a Budweiser vagy a Jacobs.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.