A pénzügyminiszter a cafeteria visszavágásáért cserébe az szja-kedvezmények bővítését vetette fel
Véget ért az a nyugodt időszak, „amely 305-315 forint között tartotta a forint árfolyamát” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Varga Mihály. A pénzügyminiszter szerint külső tényezők – a Fed és az EKB szigorúbb politikája – miatt „árfolyamszempontból érzékenyebb időszak következik, amikor a körülményekre válaszolva a forint is új egyensúlyi szintet keres”.
Az euró ára a a jövő évi költségvetés javaslatának elkészítésekor már magasabb szinten volt, mint az órákon belül elfogadandó törvényben szereplő 311,4 forintos szint, az azóta eltelt időszakban pedig előfordult, hogy 330 forintnál is többet kértek egy euróért. Ennek ellenére Varga Mihály szerint nem számolnak azzal, hogy pusztán a forint árfolyamának változása miatt át kellene szabni a költségvetést. (Az euró ára az elmúlt napok 323-324 forint körüli szintjéről pénteken megint 327 forint közelébe került.)
A minisztert a Világgazdaság kérdezte a cafeteriarendszer nagy vihart kavart átszabásáról is. Varga úgy nyilatkozott, „a szavazásig nem merült fel olyan új, hangsúlyos szempont, amely a kormány kiinduló javaslatát érdemben módosítaná”. Nem zárta ki azonban annak a lehetőségét, hogy az ősszel várható újabb adócsomagba változtassanak a szintén pénteken elfogadandó rendszeren.
Azt is hozzátette, hogy a cafeteria helyett
a személyi jövedelemadóban elérhető kedvezmények kibővítése lehet a megoldás.
Azt újfent kizárta Varga az interjúban, hogy általános áfacsökkentést tervezne a kormány, jelezte ugyanakkor, hogy az alapvető élelmiszereken túl lehet néhány szolgáltatás, amelyeknél az ágazati növekedést segíthetik a forgalmi adó csökkentésével. Ilyen lehet az internetáfával támogatott informatikai iparág vagy az idegenforgalom és vendéglátás, amelynél jelenleg a szolgáltatások egy része kedvezményes áfával adózik, egy másik része azonban nem.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.