A közszférában jöhetnek leépítések.
A Népszava írt először arról, hogy azonnali létszámstopot rendelt el a kormány a közigazgatásban. Ez azt jelenti, hogy június 20-a után senkit sem lehet felvenni egyetlen kormányhivatali jogállású szervhez és központi hivatalhoz sem. A Népszava azt is tudni vélte, hogy a minisztereknek listát kell készíteniük a hozzájuk tartozó szervek dolgozói létszámáról, és az üres álláshelyekről is, az adatokat a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkárának, Bíró Marcellnek kell küldeniük. A létszámstopot határozatlan időre hirdették meg.
A lap egy kormányhatározatra hivatkozik, amely Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával június 20-án jelent meg. Csakhogy ennek a kormányhatározatnak semmilyen hivatalos nyoma nincs, nem jelent meg a Magyar Közlönyben. Sajtóinformációk szerint a határozat létezik, nyolcvan példányban postázták is. Hogy kiknek, azt nem tudni – egyebek között ezt szerettük volna megtudni, ezért levelet írtunk a Kormányzati Tájékoztatási Központnak.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy
- Valóban létezik-e ez a kormányhatározat?
- Miért nem jelent meg a Magyar Közlönyben?
- Igaz-e, hogy 80 példányban kiküldték?
- Kiknek és miért?
- Van-e létszámstop a közigazgatásban?
- Ha igen, ez mit jelent, és mi az oka?
- Igaz-e, hogy azért hirdettek létszámstopot, hogy elbocsátások lehessenek a közigazgatásban?
Órákkal később a következő választ kaptuk:
Ahogy a kormány már napokkal ezelőtt bejelentette, a kormány döntése értelmében valóban létszámstop van a kormányhivatali jogállású szerveknél, központi hivataloknál, valamint a fővárosi és megyei kormányhivataloknál. Az intézkedés célja a bürokrácia növekedésének megakadályozása, egyben a hatékony és olcsó állam megteremtése. Ezt szolgálta a kormány- és járási hivatalok kialakítása, a háttérintézmények körének felülvizsgálata is. A Kormány azt is bejelentette, hogy a kormánytisztviselői életpálya bevezetését tűzte ki célul. Annak érdekében, hogy erre sor kerülhessen, átlátható létszám-gazdálkodási rendszer kialakítása szükséges, amelynek előfeltétele, hogy a háttérintézményi kör létszámkerete is stabil legyen.
A válasz nem egységes, valószínűleg többen dolgoztak rajta, mert a kormány hol kisbetűvel, hol pedig nagybetűvel szerepel a szövegben.
Egyébként ahogyan arról a hvg.hu is beszámolt, még mindig érvényben van az a 1700/2012. (XII. 29.) számú kormányhatározat, amely szerint a közszférában a nyugdíjazottak helyére
közalkalmazottak, kormánytisztviselők és kormányzati ügykezelők álláshelyeinek betöltésére közalkalmazotti, kormányzati szolgálati jogviszony nem létesíthető, és a feladat ellátására megbízási vagy vállalkozási szerződés nem köthető).
Az, hogy nagy elbocsátások lesznek jövőre a közszférában szinte biztos, abból is látszik, hogy 75 milliárd forint jutna jövőre az álláskeresési járadékra az idei 55 milliárd helyett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.