Gazdaság MTI 2018. június. 29. 18:46

Londoni elemzők: Legkésőbb jövőre biztosan kamatot emel a Magyar Nemzeti Bank

Az elemzőházak szerint nem valószínű, hogy az MNB a közeljövőben kamatemeléssel segít a haldokló forinton, legfeljebb csak akkor, ha még durvábban zuhanni kezd az árfolyam. Jövőre viszont fordulhat a kocka.

Londoni pénzügyi elemzők szerint a forint folytatódó gyengülése ellenére továbbra sem valószínű, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rövid távon kamatemeléssel reagálna. Egyes citybeli vélemények szerint ugyanakkor jövőre és 2020-ban már kamatemelés várható az MNB részéről.

Az Eurasia Group nevű globális kockázatelemző csoport londoni kutatóműhelyének makrogazdasági elemzői pénteken összeállított helyzetértékelésükben közölték: ha a forint az euróhoz képest a következő két hétben 2 százalékkal vagy ehhez közeli mértékben tovább gyengül, akkor az MNB valószínűleg szóbeli intervenciót alkalmaz, hogy lehűtse a piacokat.

Az Eurasia londoni szakértőinek véleménye szerint "politikailag" sem a magyar kormánynak, sem az MNB-nek "nincs baja" a gyengébb forinttal. A devizaalapú ingatlanhitelek aránya ugyanis alacsony, és az államadósság nagyjából 70 százalékának finanszírozása a hazai piacról történik.

A gyenge forint nem jó a devizában fennálló államadósság-hányad szempontjából, de a magyar devizatartalék és az euróban beáramló EU-folyósítások enyhítik ezt a hatást.

A ház elemzői közölték: mindezek alapján jelenleg nem számolnak azonnali kamatpolitikai lépéssel az MNB részéről, kivéve akkor, ha a forint rövid idő alatt 5 százalékkal vagy ennél még nagyobb mértékben tovább gyengül, egy ilyen mértékű gyors forintgyengülés esetén már érzékelhetőbbé válna ugyanis az inflációs nyomás az import drágulása miatt.

Ha ez nem következik be, az MNB "puszta megfigyelőként" szemléli továbbra is a fejleményeket, mivel egy esetleges kamatemelés a forintgyengülés hatásainál többe kerülne a háztartásoknak.

Az Eurasia elemzői szerint a fokozatos jegybanki kamatemelések ennél valamivel hamarabb megkezdődhetnek, különösen akkor, ha a többi közép- és kelet-európai jegybank időközben kamatemelésbe kezd.

Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics szakértői ugyancsak pénteken összeállított helyzetértékelésükben közölték: a forint legutóbbi árfolyammozgásai megerősítették azt a várakozásukat, hogy az MNB idén elkezdi az enyhítésre hajló monetáris politika visszafogását.

A cég a szélesebb londoni konszenzusnál jóval agresszívabb előrejelzést tart érvényben az MNB várható kamatpolitikájára. Pénteki prognózisában az idei év végére még a jelenlegivel azonos, 0,90 százalékos MNB-alapkamat szerepel, de a ház 2019 végére már 2,50 százalékos magyarországi jegybanki kamatszintet valószínűsít, és 2020-ra 3 százalékig emelkedő jegybanki alapkamattal számol annak az évnek a végére.

A Capital Economics pénteki prognózisa az idén 2,8 százalékos, jövőre 3,8 százalékos, 2020-ra 3 százalékos éves átlagos inflációt jósol Magyarországon.

A Commerzbank londoni részlegének jelenlegi előrejelzése az, hogy az MNB már a közeljövőben semlegesre módosítja monetáris alapállását, mindenekelőtt a mennyiségi enyhítésnek megfelelő programok és a swap-aukciók felfüggesztésével.

zöldhasú
Hirdetés