Rekord hosszúságú - 57 perces volt - a francia államfő pápai kihallgatása a Vatikánban. Ellentétben mondjuk Donald Trumppal, akinek csak 29 percet szentelt Ferenc pápa.
Macron francia elnök európai reformterveit csütörtökön és pénteken vitatja meg az Európai Unió. Ez volt a tárgyalások egyik fő témája. A Vatikán szóvivője erről beszélt elsősorban, de Emmanuel Macron nyíltan utalt arra, hogy főként az európai politikai válságról volt szó, amely a migránskérdéshez kapcsolódik. Merkel kancellár nagyon meggyengült, hiszen Seehofer belügyminiszter, a bajor CSU vezetője az övétől markánsan eltérő álláspontra helyezkedik migránsügyben. Közel ahhoz, mint amit Kurz osztrák kancellár vagy épp Orbán Viktor magyar miniszterelnök megfogalmaz. Itáliában Matteo Salvini belügyminiszter képviseli a leghatározottabban ezt a migráns ellenes politikát. Ő tiltotta meg egy migránsokat szállító hajónak, az Aquariusnak a kikötését Itáliában. Akkor Spanyolország segített és Franciaország is vállalta néhány menekült befogadását. Most hasonló helyzet állt elő Málta partjainál. Macron elnök gyors döntése megkönnyítette, hogy a Lifeline hajó utasait Franciaországban és öt másik európai országban befogadják. Ezek azonban ad hoc megoldások és nem pótolnak egy koherens európai politikát. Macron elnök tehát nem véletlenül beszélt európai politikai válságáról.
Ferenc pápa négy pontja és az ötödik
A katolikus egyházfő híve a migránsok befogadásának. Első pápai látogatását Lampedusa szigetén tette, ahol akkor a legnagyobb migránstábor volt Olaszországban. A migránsokat be kell fogadni, támogatni kell őket, az államoknak meg kell ezt szervezni és végül integrálni kell őket. Ez volt Ferenc pápa nevezetes négy pontja a menekültek ügyében, melyet csütörtökön kiegészített egy ötödikkel: mindezt óvatosan kell csinálni. Ferenc pápa nyilvánvalóan felmérte, hogy az európai katolikusok jelentős része is meglehetősen tartózkodó a migránsokkal szemben- még a keresztényekkel szemben is.
A Szent Egyed közösség szervezi a pápa megbízásából a keresztények kijutását Szíriából és Irakból, ahol az Iszlám Állam uralkodása idején szabályosan életveszélyben voltak. Rómában a francia nagykövetségen - a Farnese palotában - a Szent Egyed közösség vezetőivel reggelizett Macron elnök. A pápa megbízásából Lyon érseke koordinálja a közel-keleti keresztények támogatását. Franciaországnak tehát kulcsszerep jut ebben. Ferenc pápa stílszerűen egy olyan szentről elnevezett érmét nyújtott át Macron elnöknek, akit Franciaországban különösen tisztelnek. Szent Márton- aki egyébként Pannóniában, a mai Magyarország területén született - Tours püspökeként írta be nevét az európai kereszténység történetébe. Szent Márton a ruháját is megosztotta a szegényekkel. Mi mindnyájan szegények vagyunk- hangsúlyozta Ferenc pápa Szent Márton gesztusára utalva.
Macron elnök Rómában találkozott Giuseppe Conte olasz miniszterelnökkel, aki átfogó javaslatot terjesztett elő a brüsszeli minicsúcson az európai migráns politikáról. Az olaszok szuper kvóta rendszert akarnak, vagyis azt, hogy a többi EU tagállam vegye át tőlük a több mint 600 ezer migránst. A populista vasököl ezzel épp elvbarátai, a visegrádi államok arcába vágott, hiszen Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia egyetlen migránst sem kíván befogadni. A migránspolitikáról folyó vita teljes káoszba fulladt a mini csúcson Brüsszelben. Macron elnöknek csütörtökön és pénteken állnia kell a populisták rohamát és minthogy Merkel kancellár nagyon meggyengült, ezért vezető szerepet kell játszania valamilyen hatékony migránspolitika kialakításáért. Közben persze nem feledkezhet meg a brüsszeli csúcs eredeti céljáról: az eurozóna reformjáról sem.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.