Gazdaság hvg.hu 2018. május. 31. 10:55

Ezért fognak a most felnövők nehezebb életet élni, mint mi

Nagyon kevesen értik, mit is jelent valójában a fenntarthatóság, melyet magyar fiatalok által indított kezdeményezés tenne központi témává a Visegrádi országokban.

Budapestről indult útjára a V4SDG – Visegrad for Sustainability (Visegrád a Fenntarthatóságért) kezdeményezés, amely elsőként köti össze a régió fiatal vezetőit a fenntartható fejlődés érdekében. Az indító rendezvényen, melynek a Google Ground adott helyszínt, több mint 100 szakember és ifjúsági képviselő ötletelt a fenntarthatóság kihívásairól és megoldásairól.

Az eseményen többek közt részt vett Jörg Bauer, a Tungsram vezérigazgatója, Niclas Trouvé, Svédország magyarországi nagykövete, valamint Bonifert Márta, a Magyar Üzleti Vezetők Fórumának elnökségi tagja is.

A fenntarhatóság ügye egyelőre nem gyakran emlegetett téma a visegrádi országokban, pedig olyan számunkra is fontos ügyek kapcsolódnak hozzá, mint a klímaváltozás, a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, valamint a negyedik ipari forradalom kihívásai.

A kezdeményezés fiatal elindítói számára világos, hogy ha nem kezdjük el rendszerben kezelni ezeket a problémákat, akkor a most felnövők nehezebb életet fognak élni, mint a szüleik generációi. Valódi megoldásokat azonban csak széles körű összefogás mellett érdemes keresni. Volom András, a kezdeményezés vezetője, Magyarország volt ENSZ Ifjúsági Küldötte a nyitóbeszédében kiemelte, hogy különböző korosztályok, szektorok és politikai csoportok közti együttműködésre van szükség ahhoz, hogy a fenntarthatóság kihívásait leküzdhessük.

Azonban önmagában ez nem elég: ha az ENSZ által 17 célban meghatározott fenntarthatóságot nem tudjuk lefordítani a mindennapok szintjére, akkor a ma ismert társadalom napjai valószínűleg meg vannak számlálva. A V4SDG szervezőinek a célja az, hogy vidéktől városig, állampolgártól kormányig legyen világos, ismert jelentése és jelentősége a fenntarthatóságnak, ami szervesen kapcsolódik a helyi ügyekhez.

Volom András a kezdeményezés alapértékeire is rávilágított: “A különböző társadalmi csoportok közt húzódó árkokat szeretnénk betemetni, a V4-es együttműködésbe pedig az államközi kapcsolatokon túli tartalmat akarunk tölteni: hálózatot építünk és mozgósítjuk a meghatározó szereplőket a fenntarthatóságért.” Ennek az érdekében a budapestihez hasonló rendezvényeket fognak szervezni először Prágában, Varsóban és Pozsonyban, majd a fővárosokon kívül is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.