Az Európai Bizottság véleménye szerint a vállalat megsértette az uniós trösztellenes szabályokat azzal, hogy átfogó stratégiát követett a gázpiacok nemzeti határok szerinti felosztására nyolc uniós tagállam - köztük Magyarország - között.
Aggályainak eloszlatása érdekében az Európai Bizottság kötelezettségeket ír elő az orosz Gazprom gázszolgáltató számára: szavatolnia kell a földgáz szabad áramlását a közép- és kelet-európai piacokon, illetve versenyképes árakat kell kialakítania piaci alapon.
Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos csütörtökön bejelentette: a határozat megszünteti az orosz gázszolgáltató által létrehozott akadályokat, amelyek a közép- és kelet-európai gázáramlás útjában állnak.
Elmondta, a bizottság határozata olyan részletes szabályokat állapít meg a Gazpromra, amelyek jelentősen megváltoztatják a szolgáltató működését a közép- és kelet-európai gázpiacokon. Ennek értelmében az orosz vállalatnak fel kell számolnia minden korlátozást, amelyet az ügyfelek határokon átnyúló gázértékesítése ellen hozott. Lehetővé kell tennie a gáz eljutását Közép- és Kelet-Európa olyan területeire - konkrétan a balti államokba és Bulgáriába -, amelyek még mindig el vannak szigetelve a többi tagállamtól a rendszereket összekötő vezeték hiánya miatt.
Az orosz vállalat ügyfeleinek hatékony eszközt kell kapniuk, hogy a gázért az általuk fizetett ár ne térjen el lényegesen a nyugat-európai gázpiacok árszintjétől, különösen a cseppfolyósított földgáz-elosztó központokétól. A Gazpromnak le kell mondania a gázinfrastruktúrával kapcsolatos olyan előnyeiről, amelyekre gázellátási erőfölénye révén tehetett szert.
A Gazprom több közép- és kelet-európai országban domináns piaci pozícióval rendelkezik a földgázszállítás terén. Az Európai Bizottság véleménye szerint a vállalat megsértette az uniós trösztellenes szabályokat azzal, hogy átfogó stratégiát követett a gázpiacok nemzeti határok szerinti felosztására nyolc uniós tagállam, Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, és Szlovákia között. Ez a stratégia lehetővé tette a Gazprom számára, hogy öt országban - Bulgária, Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország - magasabb gázárakat számítson fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.