Magyarországnak azokról a területeiről, ahol nem bukkant fel a fertőzés, az uniós állategészségügyi protokollnak megfelelően korlátozás nélkül szállítható az élő sertés, a sertéshús és a sertéshúsból készült termékek.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei még április 21-én mutatták ki az afrikai sertéspestis (ASP) betegséget egy Heves megyében talált vaddisznótetemben.
Az emiatt fertőzötté nyilvánított területen lévő sertéstartó telepekről sertést csak a járási hivatal előzetes engedélye alapján és akkor szállíthatnak az országon belül vágásra vagy továbbtartásra, ha az előírt klinikai vérvizsgálatok kedvezőek.
A házi vágásokat 48 órával korábban be kell jelenteni a járási hivatalnak és a járási főállatorvos dönt a húsvizsgálatról és a szükséges mintavételekről.
Mióta az ASP újra megjelent Magyarországon, több ország bejelentette, hogy nem importál innen sertéshúst vagy abból készült termékeket. Ilyen Ukrajna és Oroszország is.
A Nébih az ASP jelenlétének megállapítása után kijelölte a fertőzött területet, illetve azon belül a betegség szempontjából különösen ellenőrzött területeket. Megtiltotta a társas vadászatot, és az egyéni vadászatokat is feltételhez kötötte, így fertőzött területről élő vaddisznó, vaddisznótest vagy azok húsa nem szállítható ki.
Az afrikai sertéspestis – amely nem azonos a klasszikus sertéspestissel – az emberre nem veszélyes.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.