Gazdaság hvg.hu 2018. május. 07. 11:28

Harcban a baksis ellen, pénzbírság a turisták erőszakos pumpolásáért Egyiptomban

A legnagyobb lélekszámú arab ország parlamentje pár napja törvényt hozott a külföldi turistákat zaklató koldusok és a különféle szolgáltatásokat erőszakosan ajánlók megbüntetéséről. E szerint 10 ezer egyiptomi font, azaz kb. 460 eurós bírságot kell fizetnie a piramisok és a múzeumok közelében kéregetőknek, az erőszakos emléktárgyárusoknak, vagy a tevegelést ugyancsak túl intenzíven javasló tevehajcsároknak.

 A törvény célja, hogy csökkentsék az Egyiptomba látogató turisták „megpróbáltatásait”. Az idegenforgalom létfontosságú biznisz, még most is, amikor a régihez képest csökkent a látogatottság, a GDP 12 százaléka származik a turizmusból. 2010-ben, az utolsó ún. békeévben, csaknem 15 millióan utaztak a fáraók földjére, és a kincstárt 9,6 milliárd euróval gazdagították. De aztán 2011-ben jött az arab tavasz, a lázadás, a káosz, majd a hadsereg irányította restauráció. Közben bizonyos körzetekben a terrorizmus is szedte áldozatait.

Sziszi tábornok, a hadseregparancsokból lett államfő vaskézzel rendet teremtett, és újraindult az idegenforgalmi biznisz is. Persze még messze vagyunk a korábbi szinttől. Ezért próbálkoznak most a turistákat zaklatók megbüntetésével. De a Franceinfo rádiónak nyilatkozó Zahi Hawas volt műemlék védelmi miniszter szerint, ez a bírság nem elrettentő. Igaz az összeg, a 10 ezer egyiptomi font (460 euró), jóval meghaladja az egyiptomi havi átlagfizetést, amely kb. 1200 egyiptomi font, azaz mindössze 56 euró. De a turizmusban utazó látszat koldusok vagy emléktárgyárusok csak a gazdag nyugati turisták szemében tűnnek alamizsnát érdemlőknek. Ők valójában a helyi elithez tartoznak. Ismerik a turistalehúzás összes csínját-bínját. A jövedelmező helyekre nem állhat oda akárki. Aki a piramisoknál koldul vagy emléktárgyat árusít, annak biztos, hogy van kapcsolata a helyi bűnszövetkezetekkel. Tehát a rendőrség, nem nagyon tud mit kezdeni velük, főleg, ha maguk a rend őrei is részesei a turistákat lehúzó biznisznek.

Egyébként nem egyiptomi specialitásról van szó. Korábban a francia sajtóban számtalan leleplező cikk jelent meg arról, hogy kik koldulnak Párizs leginkább turisták látogatta helyein: a Champs-Élysée-n, az Eiffel-toronynál, a Sacré Coeur közelében. Az ottani kéregető helyekért komoly pénzt kellett fizetni a körzetet felügyelő maffiózóknak. Vélhetően hasonló a helyzet Egyiptomban is, ahová a turisták akkor fognak jóval nagyobb számban érkezni, ha a biztonság garantált a látványosságok körül, és a külföldiek gondjai között csak sokadik a kéregetők és az emléktárgyárusok okozta kellemtelenség.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?