Egy a Brexit sok rejtett csapdája közül.
Súlyos problémákkal szembesülhetnek a Brexit után azok az európai családok, amelyeknek gyermeke született Nagy-Britanniában – írja a Birminghami Egyetem jogászainak elemzése alapján a Guardian. A kutatók arra figyelmeztetik a szülőket, hogy minél előbb tisztázzák a gyerekek jogi státuszát, ha egyikük sem a szigetországban született.
A problémák abból adódnak, hogy a brit bevándorlási törvények módosítása óta nem kapnak automatikusan brit állampolgárságot azok a gyermekek, akik 2000 után uniós állampolgárságú szülők gyermekeként születtek az országban. Mivel az unióban, akárcsak szüleik, ők is bárhol letelepedhetnek, ennek eddig nem igazán volt jelentősége.
A Brexittel azonban változik a helyzet: ha betöltik 18. életévüket, bizonyítaniuk kell, hogy jogosan tartózkodnak az országban. Ezért van szükség arra, hogy a szüleik még a kilépés előtt tisztázzák a státuszukat.
A lapnak nyilatkozó szakértő szerint a szülőknek bizonyítaniuk kell, hogy a gyermek születése előtt legalább öt évig tartózkodtak a szigetországban. (Ők lesznek elvileg jogosultak a Brexit után az uniós polgárok számára kialakítandó különleges státuszra.)
Ha ezt nem tudják, akkor azt tanácsolja, kérjék a gyermek állampolgárságának megadását. Ez az ügyintézés azonban több mint ezer fontba kerülhet személyenként – miközben a brit kormány azt ígérte, hogy jóval olcsóbban rendezhetik státuszukat.
Arra nézve nincsenek pontos adatok, hogy hány gyermeket érinthet a probléma. A magyarokat azonban igen, mivel tavalyi adatok szerint már minden hatodik gyermek külföldön születik, és jó részük éppen az Egyesült Királyságban.
(via Guardian)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.