Fél óra alatt lehet majd a világ leghosszabb tenger alatti alagútján az egyik fővárosból a másikba jutni.
A finn és az észt kormány megbízásából készült megvalósíthatósági tanulmány szerint a helsinki és a tallinni repülőteret összekötő, 103 kilométeres vasúti alagút 2040-re készülne el 13-20 milliárd eurós költséggel, uniós támogatásból – írta a BBC.
Az új Csalagúton fél óra alatt lehetne eljutni az egyik fővárosból a másikba, és lenne egy leágazás a Varsóba vezető vasútvonalhoz is. Az alagút ötlete azért vetődött fel, mert Helsinkiben és környékén észtek tízezrei dolgoznak, a finnek viszont turistaként látogatnak szívesen Tallinnba. A Finn-öblöt jelenleg hajón szelik át az utasok, ez másfél-két órát vesz igénybe.
A két főváros összekötésének ötlete nem új, 1871 óta van szó róla. Január közepén a finn Peter Vesterbacka, az Angry Birds nevű játék fejlesztője is egy előállt egy tervvel: ő 15 milliárd dollárra becsüli a költségeket, és kínai befektetőket keres. A finn és észt kormány terveihez képest gyorsabban, öt éven belül valósítaná meg az alagutat. Vesterbacka PwC-től rendelt tanulmánya szerint a beruházás 37 év alatt térülne meg – írta a BuzzFeed.
Vesterbacka szerint a döntés egy konferencián fogalmazódott meg benne, ahol rögtön oda is lépett a védjegyének számító piros kapucnis, Angry Birds-ös kapucnis pulóverében a finn külügyminiszterhez, Marina Kaljurand-hoz, akivel korábban sosem találkoztak, és a következő párbeszéd zajlott le közöttük: „Épp most döntöttük el, hogy építünk egy csalagutat.” – „Pontosan kicsoda az a mi?” – „Én és a barátaim. Ott ülünk annál az asztalnál.” Az eleinte szkeptikus Kaljurandot állítólag meggyőzte a baráti kör tőkeerőssége, a tárgyalások elkezdődtek.
Azt azonban nem tudni, mikorra születhet döntés arról, hogy Vesterbacka segítségével és kínai pénzből, vagy uniós forrásokra támaszkodva kezdik el az építkezést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.