Belendült a hitelezés, főleg a személyi és az autóhiteleknél mértek jókora növekedést.
Szinte minden lakossági hitelterméknél megállt az állomány zsugorodása, tavaly az első 11 hónapban 36 százalékkal emelkedett a kihelyezett fogyasztási és lakáshitelek mennyisége - írja a Világgazdaság.
A jegybank statisztikái szerint a háztartások teljes hitelállománya 5828,7 milliárd forintot ért el november végén, ez 2,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, 2016-ban még bő 2,5 százalékos csökkenést mutatott ki az MNB.
Jelentős változás a személyi hiteleknél következett be, a 26,8 százalékos emelkedés novemberben 485 milliárd forintos mennyiséget eredményezett. A járműhiteleknél 13,2 százalékos volt a növekedés.
A fogyasztási hiteleknél még mindig nem sikerült állománynövekedést elérni: a 2379 milliárd forintnyi élő szerződés 1,27 százalékkal kevesebb volt az egy évvel korábbinál.
A lakáshiteleknél viszont már egyértelmű a fordulat a lap szerint: november végére 3027,3 milliárd forintnyival rendelkeztek a háztartások, ami 3,4 százalékos éves növekedés.
Az MNB adatai szerint lakáshitel és fogyasztási hitelekre tavaly november végéig 1001 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a háztartások, ami 36,2 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A lakáshiteleknél 38,5 százalékos volt a bővülés, az új szerződések értéke megközelítette a 594 milliárd forintot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.