Gazdaság hvg.hu 2017. december. 21. 06:58

Eddig 100 millió euróba vannak a felújított metrók

Mostanáig 21 szerelvény érkezett vissza Oroszországból Budapestre, közülük 19 szállít utasokat.

A BKV Zrt. eddig összesen 98,9 millió euró értékű számlát fizetett ki az orosz Metrovagonmasnak a 3-as metróvonalon közlekedő 16 szerelvény felújításáért és a kapcsolódó szolgáltatásokért, azaz menekítőeszközökért, szimulátorokért és tartalék alkatrészekért – írja a közlekedési cégtől kapott adatokra hivatkozva a Világgazdaság.

Az orosz vállalat a szerződés szerint összesen 37 szerelvényt újít fel, amelyek közül a jövő év második feléig mindegyik visszaérkezik. A projekt költsége legfeljebb 219,2 millió euró.

A felújításon átesett első szerelvények márciusban álltak forgalomba, és az első időkben rengeteg probléma volt velük, gyakran kellett pihentetni őket. Emiatt júniusban Tarlós István főpolgármester – emlékeztet a lap – azt mondta, hogy a hibák miatt a BKV több mint kétmilliárd forint kötbérigénnyel fog élni a gyártóval szemben, erről folynak a jogi egyeztetések. Szeptemberben aztán Tarlós már 2,5 milliárdos kötbérről beszélt.

A BKV most azt közölte, hogy a kötbértárgyalások folyamatban vannak, a végleges összeg azok lezárulta után határozható meg.

Közben úgy tűnik, hogy a metrókkal már nem csak technikai problémák adódnak: fotóink mutatják, hogy a kocsik épp azokon a helyeken színeződtek el, ahol a felújítás előtt rohadtak. A főpolgármester szerint olajfoltok voltak.

Egy korábbi műszaki problémát pedig egy fakocka okozott, íme az akkori Tarlós-magyarázat:

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.