A Budapest és Belgrád közötti vasútvonal felújítása és korszerűsítése után az ígéretek szerint 3,5 órára csökken a menetidő a két főváros között, valamint fellendülhet a teherforgalom. A beruházást a költségei miatt sokan bírálják. A szerbiai szakasz egy részein 200 kilométer/órával is mehetnek majd a vonatok, és a vonalon nem lesznek átkelők, csak alul- és felüljárók.
Megkezdődött a Budapest–Belgrád-vasútvonal szerbiai szakaszának felújítása: egyelőre szimbolikus startról van szó, az egyik sínpárt távolították el.
A Belgrád központját és a vajdasági Ópázovát összekötő 34,5 kilométeres szakaszon indul meg a munka. Ennek a résznek a felújítása 350,1 millió dollárba kerül, a kivitelezést a China Railways International és a China Communications Construction Company végzi, a munkálatok a tervek szerint három éven belül befejeződnek.
A felújítás után a vonatok a szakasz első 20 kilométerén akár óránkénti 200 kilométeres sebességgel is haladni tudnak majd, míg a fennmaradó részen 120 kilométeres sebességgel közlekedhetnek – mondta Zorana Mihajlovic közlekedésügyi miniszter.
A teljes szerbiai szakaszon az átlagsebesség óránként 120-180 kilométer között alakul majd. Az eddigi sebesség alig érte el az óránkénti 70 kilométert. A gyorsvasút útvonalán nem lesznek átkelők, a közlekedés zavartalanságát alul- és felüljárók biztosítják. A vasútvonal szerbiai szakaszának kiépítése körülbelül 2 milliárd dollárba kerül.
Az építkezés hivatalos kezdőünnepségét a Belgrád melletti Zimonyban tartották, ahol Ana Brnabic szerb miniszterelnök azt mondta: a vasútvonal kiépítése több szempontból is jelentős. Ez az első határon átnyúló projekt, valamint azért is egyedülálló, mert Kína, egy EU-tagország és egy nem EU-tag együtt vesz részt benne.
Vang Hsziao-tao, a kínai Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottság alelnöke emlékeztetett, hogy a kínai, a szerb és a magyar miniszterelnök 2013 novemberében jelentette be a Budapest–Belgrád-vasútvonal felújítását, és ez a projekt a bejelentéstől számítva tíz éven belül meg is valósulhat.
A Budapest és Belgrád közötti kétvágányú villamosított vasútvonal kiépítéséhez 350 kilométernyi vasúti szakaszt kell felújítani, ebből 166 kilométer Magyarországon, 184 pedig Szerbián halad át. A személyforgalom mellett ezen az útvonalon jelentős teherforgalmat lehet majd lebonyolítani. A tervek szerint így a Kína által a pireuszi kikötőbe behajózott, Nyugat-Európába szánt árut Szerbián és Magyarországon keresztül tudják majd a leggyorsabban szállítani. A tervek szerint a teljes felújítás és a korszerűsítés 2023-ra fejeződhet be.
A magyarországi szakaszra, vagyis a Soroksár és Kelebia közötti, 152 kilométer hosszú vasútvonalra vonatkozó tervezés-kivitelezés beszerzési eljárás részvételi felhívása hétfőn jelent meg a MÁV honlapján, valamint a hirdetményt feladták az Európai Unió Hivatalos Lapjában.
A Budapest–Belgrád-vasútvonal magyarországi szakaszának fejlesztéséről a magyar és a kínai kormány 2015-ben, Szucsouban kötött egyezményt. A tervet rengeteg bírálat érte, elsősorban amiatt, hogy nem látni, mitől lesz kifizetődő a körülbelül 550 milliárd forintos beruházás. Korábbi számítások szerint a megtérüléshez 2400 évre lesz szükség.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.