Már megint nem volt tisztességes az Európai Unió, mert sem a Londonból elköltözni kényszerülő Európai Gyógyszerügynökség (EMA), sem pedig az Európai Bankhatóság (EBA) új székhelye nem kerül Közép- vagy Kelet-Európába – füstölgött a hétfői döntés kapcsán az MTI-nek Takács Szabolcs miniszterelnökségi államtitkár. Ennek azért volt egy komoly akadálya. De arról nem beszélt a politikus.
„Nagy tanulság, hogy kizárólag szavakban létezik mindaz, amit több nyugat-európai tagállami, intézményi vezető mond a földrajzi kiegyensúlyozottságról” – idézte Takács szavait a hírügynökség. Mindkét intézménynek a Brexit miatt kellett új helyet keresni. A tagországok pályázhattak, a szakminiszterek pedig titkos szavazáson döntöttek. A bankhatóságnak nyolc, míg a gyógyszerügynökségnek 21 tagország adott volna szívesen helyet. Utóbbiak közül Horvátország, Írország és Málta is visszavonta a pályázatát. A döntőben Párizs és Dublin csatázott az elsőségért – végül a francia fővárosnak kedvezett a szerencse. A fináléban az egyenlő szavazatmegoszlást követően sorshúzás döntött arról, hogy Párizs fogadhatja az EBA-t. Az EMA-ért folytatott csatából ugyanígy, sorshúzás hozta ki Milánóval szemben Amszterdamot nyertesnek.
Ismét bebizonyosodott – hihetnénk a nyilatkozat alapján –, hogy Brüsszelben „lenyomják” Magyarországot. Csakhogy Budapest nem is pályázott. Igaz, innen lenne szép nyerni.
Az év elején még határozottan más volt a szándék. Vytenis Andriukaitist, az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosát már februárban megkörnyékezte Ónodi-Szűcs Zoltán. Egy budapesti nyilvános fórumon, amelyen az egészségügy uniós és hazai felelőse beszélgetett a legsürgetőbb tennivalókról, Ónodi-Szűcs maga jelentette be, hogy a biztos magyarországi látogatását felhasználva már el is kezdett lobbizni azért, hogy a gyógyszeripari hagyományaira büszke országunk lehessen az EMA székhelye. Még talán az is szóba került, hogy nem a főváros, hanem Debrecen pályázhatna a megtiszteltetésért.
A jelek szerint azonban a diplomáciai szempontok felülírták a kezdeti lelkesedést. Lovagiasan félreálltunk, megspórolva egy pályázat benyújtásának fáradalmait, azért, hogy „olyan ország nyerhessen – érvelt Takács Szabolcs –, ahol még nincs uniós ügynökség”. Ha kevesen is tudják, Magyarországon már két ilyen intézmény van: az Európai Rendőrakadémia és az Európai Innovációs és Technológiai Intézet. De ez Hollandiában sincs másként, Hágában működik az Interpol és az igazságügyi együttműködés szervezete, az Eurojust.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.