Magyarország mégsem pályázik a Nagy-Britanniából távozó két uniós intézmény befogadásáért, bár korábban állítólag tervezték ezt.
Összesen tizenkilenc európai város pályázik a Nagy-Britanniából távozó Európai Gyógyszerügynökség (EMA), nyolc pedig az Európai Bankhatóság (EBA) befogadására. Magyarország egyiket sem akarja megszerezni – írja a Bruxinfo.
Július 31-ével járt le a határidő, az Európai Tanácshoz összesen 27 pályázat futott be. Több város egyszerre mindkét ügynökség székhelyének ajánlja magát.
A gyógyszerügynökséget Amszterdam, Athén, Barcelona, Bécs, Bonn, Brüsszel, Bukarest, Dublin, Helsinki, Koppenhága, Lille, Málta (La Valletta), Milánó, Porto, Pozsony, Stockholm, Szófia, Varsó és Zágráb szeretné megszerezni. A bankhatóság új székhelye szeretne lenni Bécs, Brüsszel, Dublin, Frankfurt, Luxembourg, Párizs, Prága és Varsó is.
A brüsszeli portál szerint a pályázatokat hat kritérium alapján bírálják el. Megvizsgálják például azt, hogy milyen a pályázó város elérhetősége, milyen iskolákat tudnak biztosítani az ügynökségi dolgozók gyermekeinek, és milyen munkalehetőségeket az alkalmazottak családtagjainak.
Az Európai Bizottság szeptember 30-ig felméri a benyújtott ajánlatokat, majd októberben a miniszterek az általános ügyek tanácsának ülésén vitáznak a bizottsági értékelésekről. A döntést egyhangúlag az általános ügyek tanácsának novemberi ülésén, illetve annak margóján hozzák meg a 27 tagállam miniszterei.
Ha csak időközben nem vonnak vissza egyes jelentkezéseket, valamennyi pályázatot szavazásra bocsátják. A nyertest titkos szavazással döntik el úgy, hogy minden egyes tagállamnak egy szavazata lesz. A szavazás egészen addig tart, amíg egy város nem marad a versenyben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.